Gümüşhane’ye Rus İHA’sı Orlan-10 Düştü

Roketsan-ATMACA-Banner

Gümüşhane’nin Kürtün ilçesinde dağlık araziye, Rus yapımı Orlan-10 İnsansız Hava Aracı (İHA) düştü. İHA, sivil vatandaşlar tarafından bulundu.

Kürtün ilçesine bağlı Tilkicek köyü ile Kazıkbeli Yaylası arasındaki dağlık araziye mantar toplamaya giden vatandaşlar, yerde bir İHA buldu. İhbar üzerine bölgeye sevk edilen Jandarma ekipleri, kanat açıklığı yaklaşık 3 metre olan İHA’nın Rus yapımı silahsız keşif amaçlı Orlan-10 modeli olduğunu belirledi.

STM Banner

Paraşütü açıldığı görülen İHA’nın, bölgeye acil iniş gerçekleştirdiği üzerinde duruluyor. Daha önce de Şanlıurfa’ya Orlan-10 düşmüştü. Gümüşhane’ye düşen İHA’nın; Karadeniz’den, Suriye’den veyahut Ermenistan’dan gelme ihtimali bulunuyor. Ermeni Ordusu tarafından da Orlan-10, aktif olarak kullanılıyor.

Düşen İHA Neden Tespit Edilemedi?

Orlan-10

Öte yandan olayın sosyal medyaya yansımasının ardından kamuoyu, Ermenistan ve Suriye sınırlarına yaklaşık 350 kilometre uzaklıkta bulunan İHA’nın neden tespit edilemediğini sorgulamaya başladı. Oldukça küçük bir yapıda olan Orlan-10 gibi İHA’ların tespiti için bölgede bütünleşik ve katmanlı bir radar ağının kurulu olması gerekiyor.

Türkiye’nin mevcut radar ağı ise daha çok insanlı hava araçları ile MALE sınıfı İHA’ları tespit etmek üzere kurulu durumda. Ancak ASELSAN tarafından geliştirilen Alçak İrtifa Radar ile Orlan-10 ve muadili sistemlerin tespiti konusunda da ilerleme kaydedilmesi bekleniyor. Öte yandan bu tarz İHA’ların kesin tespiti için ise Meteksan Savunma üretimi Retinar FAR-AD gibi dron tespiti amacıyla geliştirilmiş, nispeten daha düşük maliyetli radarlar kesin çözüm.

Orlan-10 İnsansız Hava Aracı

Orlan-10 İnsansız Hava Aracı, Special Technology Center şirketi tarafından geliştirilmiştir ve Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Kanat açıklığı 3.1 metre olan ve 2 metre uzunluğa sahip olan Orlan-10’un azami kalkış ağırlığı ise 16.5 kilogramdır. İHA’nın, 16 saate kadar havada kalabildiği iddia edilmektedir.

ÖNERİLEN İÇERİK: Şanlıurfa’ya Rus İHA’sı Düştü


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu