Hava savunma avcısı: SİHA’lara yeni süpersonik füze geliyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Roketsan, İHA-230’un ardından SİHA platformları için yeni bir Havadan Atılan Balistik Füze geliştiriyor. Yeni füze de tıpkı İHA-230 gibi süpersonik hıza sahip olacak.

Türkiye’nin teknoloji üssü Roketsan, silahlı insansız hava araçlarının mühimmat çeşitliliğini arttırmaya devam ediyor. TRG-230 Füzesi’ni ‘Havadan Atılan Balistik Füze’ye dönüştüren Roketsan, TRG-122 için ise çalışmalarını sürdürüyor.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci tarafından SavunmaSanayiST.com’a yapılan açıklamada, “Mevcut kabiliyetlerimizi, çeşitli platformlara yaygınlaştırarak hızlı çözümler oluşturmaya çalışıyoruz. Özellikle yüksek hızlı füzelerimizin, hava savunma sistemlerine karşı çok ciddi avantaj sağladığını biliyoruz. Bu avantajı kullanabilmek açısından, SİHA’larımıza; İHA-230 ve İHA-122 füzelerimizin entegrasyonunu yapıyoruz.

İHA-230’un deneme atışları başarıyla tamamlandı, şu anda seri üretimde. Bunların harp sahasında kullanılmasını şu anda bekliyoruz. Sesin birkaç kat üzerinde bir hızla 100-150 kilometre bandındaki, hava savunma hedefleri başta olmak üzere; hepsini, çok hızlı bir şekilde vurabilecek kabiliyeti bizim SİHA’larımıza kazandırmış olduk.

Röportajın Videosu:

İHA-122 Geliyor!

Bu kabiliyetle birlikte SİHA’larımızın, tehlikeli bölgeye girmeden karşı unsurları bertaraf edebilecek bir irtifaya ve menzile sahip olmalarını sağladık. Bu, bizim diğer küçük mühimmatlarımız için de çok büyük bir avantaj sağlayacak. Yine İHA-122, bunu takip edecek sistemlerimizden bir tanesi olacak.

Sadece 122 ve 230’un havadan atılan versiyonları değil; bunların güdümlü hale getirilmesini de Roketsan olarak gerçekleştiriyoruz. 230’u zaten lazer güdümlü hale getirmiştik. 122’lerin de lazer güdümlü hale getirilmesi için şu anda çalışmalar tamamlandı. Onları da inşallah yakında muharebe sahasında başarıyla göreceğimizi düşünüyorum.” ifadelerine yer verildi.

İHA-230 Havadan Karaya Balistik Süpersonik Füze

Çok namlulu roketatar sistemleri ile bu sistemlerde kullanılan roket ve füzeler konusunda önemli bir yetkinliği bulunan Roketsan, TRG-230 Karadan Karaya Balistik Füzesi üzerinden İHA-230’u geliştirmiştir. İHA-230 Havadan Karaya Balistik Süpersonik Füzesi, 150+ kilometre menzile sahiptir.

İHA-230

Füzenin etkili menzili, bırakıldığı hız ve irtifaya bağlı olarak değişmekle birlikte 150 kilometredir. Parçacık etkili harp başlığına sahip olan İHA-230’un, farklı hedef tiplerine karşı zırh delici veyahut termobarik harp başlığı varyantları da bulunmaktadır.

Teknik Özellikler

Operasyon Menzili150+ km (*irtifa ve hıza göre değişmektedir)
Harp Başlığı42 kg Parçacık Etkili, Zırh Delici ve Termobarik Seçenekli
Ağırlık225 kg
Boy3.4 m
Hedef SetiMobil ve Yerleşik Düşman Hava Savunma Unsurları, Radar veya Haberleşme Unsurları, Komuta Merkezleri, Hafif Zırhlı Kara Araçları ve Diğer Hedefler

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu