Hava savunmada ASELSAN ve BAE Systems rekabeti Fransa’da

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN tarafından geliştirilen 8×8 Zırhlı Araca Monte 35mm KORKUT Hava Savunma Top Sistemi ile BAE Systems tarafından geliştirilen 6×6 Kamyona Monte 40mm Tridon Mk2 Hava Savunma Top Sistemi, Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenecek Eurosatory 2024 Savunma Fuarı’nda sergilenecek.

Dünyanın en büyük savunma sanayii fuarı olan Eurosatory 2024, 17 haziranda kapılarını açacak. Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen fuara, Türkiye’den yaklaşık 50 savunma sanayii firması katılım sağlayacak. ASELSAN, Eurosatory 2024 Fuarı kapsamında 8×8 bir zırhlı araç üzerine monte ettiği 35mm KORKUT Hava Savunma Top Sistemi’ni sergileyecek.

STM Banner

Son dönemde bir trend haline gelen tekerlekli araca monteli hava savunma top sistemi alanında bir diğer ürün ise fuarda BAE Systems standında yer alacak. BAE Systems’in ürünü ise 6×6 bir kamyona monte edilen 40mm Tridon Mk2.

Şu ana kadar FNSS üretimi paletli zırhlı araçlara monte edilen çok sayıda KORKUT Hava Savunma Top Sistemi, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ASELSAN tarafından teslim edildi. Her bir KORKUT Sistemi, 3 adet silah sistem aracı ile 1 adet komuta kontrol aracından oluşuyor. Komuta kontrol aracında MAR Arama Radarı bulunurken, silah sistem araçlarında ise çift namlulu 35mm top, AKR Atış Kontrol Radarı ve Elektro-Optik Sistem bulunuyor. KORKUT, bu haliyle 4+ kilometredeki hedefelere angaje olabiliyor.

BAE-Systems-Tridon-Mk2-anti-aircraft-system-makes-its-debut-at-Eurosatory-2024.jpg

8×8 Zırhlı Araca Monte KORKUT Sistemi de aynı teknik özelliklere sahip. Öte yandan KORKUT, 35mmm ATOM Akıllı Parçacıklı Mühimmat kullanabiliyor. Böylelikle ateşlenen mühimmat, hedefe istenilen mesafede infilak ettiriliyor ve hedefe şarapnellerden oluşan bir set çekiliyor.

Tridon Mk2 ise esasında deniz platformları tarafından kullanılan bir 40mm Bofors topuna sahip ve 12 kilometre menzili bulunuyor. KORKUT’ta araç üzerinde elektro-optik sistem ve atış kontrol radarı bulunurken, Tridon Mk2’de ise yalnızca elektro-optik sistem bulunuyor. KORKUT, 1100 atım/dakika Tridon Mk2 ise 300 atım/dakika atış süratine sahip. Tridon Mk2, Eurosatroy 2024 sırasında 8×8 bir araca monte şekilde sergilenecek.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu