HAVELSAN BAHA insansız hava aracını yeniden tasarladı

Roketsan-ATMACA-Banner

HAVELSAN Simülasyon, Otonom ve Platform Yönetim Teknolojileri AR-GE ve Mühendislik Direktörü Mehmet Onur Özçelik, BAHA insansız hava aracının HAVELSAN’ın öz kaynaklarıyla başlattığı bir bir proje kapsamında üretilen bir insansız hava aracı olduğunu belirtti.

BAHA’nın HAVELSAN’ın önemli bir projesinin bir bileşeni olduğunu belirten Özçelik, “BAHA ilk ortaya çıkarken yerli ve milli otopilot yazılımımızı ve sürü algoritmalarımızı test etmek için kullanılan bir platformdu. Biz bu platform üzerinde algoritmalarımızı geliştirdik.

STM Banner

Yapılan geliştirmelerin testlerini silahlı kuvvetlerimizin olduğu bölgelerde gerçekleştirmek istedik ve birçok alana gittik. Bunu yapmaktaki amacımız öncelikle silahlı kuvvetlerimizin bölgedeki ihtiyacını doğru tanımlamak, görmek ve yerinde test etmekti. Bununla birlikte bu test platformunun kendisini de geliştirmiş ve daha iyi hale getirmiş olduk.” dedi.

BAHA’yı Güncelledik

Özçelik, BAHA üzerinde bu çalışmaları tamamladıklarını ifade ederek, “BAHA’yı güncelledik. Şu anda yeni bir tasarım olarak tamamen farklı özelliklere sahip bir platform ile uçuş testlerimizi gerçekleştiriyoruz. Çok yakın bir zamanda bu platformu denemek için sahalarda olacağız. BAHA sadece silahlı kuvvetlerimiz için tasarladığımız bir ürün değil, bunun yanı sıra dost ve müttefik ülkelerimiz için de ihraç etmek istediğimiz ürünlerimizden bir tanesidir. Bu kapsamda biz birçok ülkeye farklı etkinliklerde ürünümüzü tanıtıyor ve bununla ilgili test ve demo faaliyetlerinde bulunuyoruz. Bu kapsamda anlaşma imzalamak için yoğun çaba sarfediyoruz.” ifadesini kullandı.

HAVELSAN-BAHA

Çok Uzaktan Tespit ve Teşhis Yapabilecek

Yeni BAHA’nın bir çok özelliği olduğunu vurgulayan Özçelik, şöyle devam etti:

“Bunlardan en önemlilerinden birisi aslında uçuş için uygun olmayan hava şartlarında artık uçabilecek olmasıdır. Bu kapsamda özellikle soğuk hava şartlarında, sızdırmazlık özelliği ile birlikte belirli yağmur ve yağış şartları altında uçuş yapabiliyor olacak. Bununla birlikte görüntüleme sistemi olarak kameraları çok daha gelişmiş, çok daha uzak mesafeden tespit ve teşhis yapabilecek özellikte elektro optik sistemleri olacak. Yine üzerinde sinyal karıştırma ortamında stabil bir şekilde uçabilmesini sağlayacak çözümler var olacak.

Bunları geliştirmek için sahada birçok test faaliyetinde bulunduk. Yeni prototipin üretimi bitti, şu an uçuş testlerinde, kullanıcı demo faaliyetlerimize başladık. Bu kapsamda yeni geliştirdiğimiz uçağımızı test ediyoruz, umarım çok daha iyi sonuçlar alarak silahlı kuvvetlerimize destek olacağız. Yeni prototipin üretimi bitti, şu an uçuş testleri devam ediyor. Önümüzdeki dönemde dijital birlik projesi ile birlikte kullanıma alınmasını öngörüyoruz.

Dijital Birlik Projesi insansız hava araçları, insansız kara araçları ve insansız deniz araçlarından oluşan bir proje. Arkasında yine HAVELSAN’ın geliştirmiş olduğu komuta kontrol sistemi ile beraber tam entegre bir sistem olarak aslında geleceğin muharebe sisteminin alt yapısını oluşturuyor. Bu kapsamda HAVELSAN’ın ciddi ürün çalışması var.”

HAVELSAN (2)

Özçelik, BAHA’nın yüzde 90 oranında yerlilik oranına sahip olduğuna işaret ederek, “Tasarımı bizim tarafımızdan yapılıyor, gövdesi tamamen yerli firmalarımızla üretiliyor. İçeriğinde kullandığımız komponentleri çoğunlukla yerli firmalarımızdan alıyoruz.” şeklinde konuştu.

BAHA’nın farklı tip ve ağırlıklarda faydalı yük taşıyabilen yeni platformları üzerinde de test ve performans testlerinin yoğun şekilde devam ettiğini belirten Özçelik, hem yurtiçi hem de yurtdışında yeni anlaşmalar imzalamak için çalışmalarını sürdürdüklerini de sözlerine ekledi.

ÖNERİLEN İÇERİK: HAVELSAN Geliştirdi… Karma Sürü Teknolojisi Kanıtlandı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu