HAVELSAN’dan Reis Sınıfı Denizaltılar İçin Komuta Kontrol Sistemi Teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Yeni Tip Denizaltı Projesi (YTDP) kapsamında Reis Sınıfı denizaltılar için HAVELSAN tarafından geliştirilen Komuta Kontrol Sistemi teslimatları sürüyor.

Gelişme, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından duyuruldu. SSB’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada; REİS Sınıfı denizaltıların beyni olarak nitelendirilen ve HAVELSAN tarafından geliştirilen Komuta Kontrol Sisteminin, YTDP kapsamında inşa edilen 4’üncü denizaltı olan AydınReis’e (S-333) kurulmak üzere Gölcük Tersane Komutanlığına teslim edildiği bildirildi.

STM Banner

Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında inşa edilen 3’üncü denizaltı olan TCG MuratReis’in (S-332) komuta kontrol sistemlerinin teslimatı, HAVELSAN tarafından kısa süre önce gerçekleştirilmişti.

Denizaltı Komuta Kontrol Sistemi

Komuta Kontrol Sistemi, akustik ve akustik olmayan sensörlerden gelen verilerin işlendiği, görüntülendiği, karar destek işlevlerinin yerine getirildiği ve silahların ateşlendiği sistemlerdir.

Birçok platformda olduğu gibi denizaltılar için de komuta kontrol sistemleri, “Beyin” olarak tanımlanmaktadır.

Deniz muharebelerinden istihbarat görevlerine kadar birçok kritik operasyonda kullanılan ve potansiyelleri sebebiyle kuvvet çarpanı sayılan denizaltılar, operasyonel verimliliğini ve güvenliğini en üst seviyeye taşıyacak komuta kontrol sistemlerine ihtiyaç duyarlar.

Yeni Tip Denizaltı Projesi (YTDP)

TCG PİRİREİS

Alman ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS) şirketi tarafından tasarlanan ancak çok yüksek bir yerli katkı oranı ile Türkiye’de inşa edilen REİS Sınıfı denizaltılardan, 2027 yılına kadar 6 adet üretilecek ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilecektir.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Alman TKMS firması arasında 22 Haziran 2011 tarihinde imzalanarak yürürlüğe Yeni Tip Denizaltı Projesi (YTDP) kapsamında; 6 adet Reis Sınıfı Denizaltı Gemisinin Gölcük Tersane Komutanlığı’nda, yüksek yerli katkı oranı ile inşa edilmesi planlanmıştır.

Proje kapsamında üretilen ilk denizaltı gemisi olan TCG PiriReis (S-330), Aralık 2019’da düzenlenen tören ile Gölcük Tersanesi’nde başarıyla havuza indirilmiştir. TCG PiriReis, Mart 2021’de Mavi Vatan ile buluştu.

Havadan Bağımsız Tahrik Sistemi’ne (AIP) sahip olan denizaltılar, dünya genelinde nükleer tahrikli denizaltılardan sonra en stratejik denizaltı gemileri olarak biliniyorlar. Denizaltı Savunma Harbi (DSH) için kritik öneme haiz olan düşük sesli seyir yeteneğine sahip olan denizaltı gemileri; 68 metre uzunluğa, 13 metre yüksekliğe, 1.690 ton yüzey deplasmanına, 20kt+ azami hıza, azami 1250 deniz mili menzile, 260 metre görev derinliğine, 27 kişilik mürettebata ve 84 gün görev süresine sahipler. Reis Sınıfı Denizaltılar, 4’ü Sub-Harpoon ateşleme kabiliyetine sahip 8 adet 533mm’lik torpido kovanı ile silahlandırılmışlardır.

TCG PİRİREİS

Proje kapsamında HAVELSAN, ASELSAN, AYESAŞ, STM, KOÇ BİLGEM, TÜBİTAK ve MilSoft firmaları tarafından önemli sistemler geliştirilmiştir. Öyle ki; denizaltıların kalbi niteliğinde olan Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi, HAVELSAN tarafından geliştirildi.

Teslim Tarihleri

İnşa ve donatım faaliyetleri Gölcük Tersane Komutanlığında devam eden 6 adet Reis Sınıfı Denizaltılardan; TCG PiriReis (S-330) 2022, TCG HızırReis (S-331) 2023, TCG MuratReis (S-332) 2024, TCG AydınReis (S-333) 2025, TCG SeydiAliReis (S-334) 2026, TCG SelmanReis (S-335) ise 2027 yılında Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecektir.

ÖNERİLEN İÇERİK: Yeni Tip Denizaltı Projesi (YTDP)


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, SSB

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu