HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sami TÜFEKCİ oldu

Roketsan-ATMACA-Banner

HAVELSAN’ın 15 Haziran’da gerçekleştirilen Olağan Genel Kurulu sonrasında, HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Dr. Celal Sami TÜFEKCİ getirildi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Dr. Celal Sami TÜFEKCİ; 15 Haziran’da gerçekleştirilen HAVELSAN Olağan Genel Kurulu’nda, HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Murat ŞEKER’in yerine getirildi.

STM Banner

Dr. Celal Sami TÜFEKCİ (SSB)

Dr. Celal Sami TÜFEKCİ 1971 yılında Giresun’da doğmuştur. Tamamı Makine Mühendisliği alanında olmak üzere, Lisans derecesini Gazi Üniversitesi (Ankara, Türkiye); Yüksek Lisans derecesini Northeastern Üniversitesi (Boston, Massachusetts, ABD); Doktora derecesini ise Rensselaer Polytechnic Institute (Troy, New York, ABD)’den almıştır.

Profesyonel kariyerine dünyanın lider iletişim ve doküman oluşturma şirketi Pitney Bowes Inc. (Shelton, Connecticut, ABD)’nin Araştırma Merkezi’nde Proje Mühendisi olarak başlayan Dr. TÜFEKCİ, yüksek performanslı hareket kontrolü konusunda patentli çalışmalara imza atmıştır. Mekatronik ve Kontrol Sistem Tasarımı Uzmanı olarak çok sayıda projelerde ve çeşitli şirketlere danışmanlık yapan Dr. TÜFEKCİ, Thales Alenia Space (Cannes, Fransa) firmasında Uydu Tasarım Uzmanı olarak TÜRKSAT 3A (Fırlatma/Ariane-5: 12 Haziran 2008, Kourou, Fransız Guyanası) uydusunun üretiminde ve teknoloji transfer ekibinde görev yaptıktan sonra TÜRKSAT (Ankara, Türkiye)’da Milli Haberleşme Uyduları Program Direktörlüğü görevini üstlendi. Daha sonra,  TÜBİTAK UZAY Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’nde (Ankara, Türkiye) Başuzman Araştırmacı olarak RASAT (Fırlatma/Dnepr: 17 Ağustos 2011, Yasny, Rusya) ve GÖKTÜRK-2 (Fırlatma/LM2D: 18 Aralık 2012, Jiuquan, Çin) yer gözlem uydu projelerinde çalışmıştır.

Akademik kariyerinde Rensselaer Polytechnic Institute (Troy, NY, ABD)’de Araştırma Görevlisi; University of Connecticut (Storrs, Connecticut, ABD)’de Makine Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı; University of Ontario Institute of Technology (Oshawa, Ontario, Kanada), Gazi Üniversitesi (Ankara, Türkiye) ve Atılım Üniversitesi (Ankara, Türkiye)’nde Öğretim Görevlisi; ve son olarak Yıldız Teknik Üniversitesi (İstanbul, Türkiye) Mekatronik Mühendisliği Bölümünde Öğretim Üyesi ve Merkez Araştırma Laboratuvarı Müdürü olarak görev yapmıştır.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nda (Ankara, Türkiye) Uzay Daire Başkanı olarak göreve başlayan ve yüksek çözünürlüklü GÖKTÜRK-1 (Fırlatma/Vega: 5 Aralık 2016, Kourou, Fransız Guyanası) Uydu Programı ile Uydu Fırlatma Programlarını yürüten Dr. TÜFEKCİ, daha sonra Başkan Yardımcısı olarak atanmış ve halen bu görevine devam etmektedir.

ÖNERİLEN İÇERİK: Komandolara HAVELSAN üretimi Keskin Nişancı Simülatörü


  Sarsılmaz
Başa dön tuşu