HAVELSAN’ın Kamikaze İDA’sı ÇAKA için kritik süreç başlıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

HAVELSAN Genel Müdürü Mehmet Akif Nacar, ÇAKA Kamikaze İnsansız Deniz Aracı (İDA) ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. ÇAKA için kritik süreç başlıyor.

Birleşik Krallık’ın başkenti Londra’da düzenlenen DSEI 2023 Uluslararası Savunma ve Güvenlik Ekipmanları Fuarı sırasında HAVELSAN Genel Müdürü Mehmet Akif Nacar, SavunmaSanayiST.com’a değerlendirmelerde bulundu.

STM Banner

İlk kez uluslararası bir etkinlikte sergilenen ÇAKA Kamikaze İnsansız Deniz Aracı’na değinen Nacar, “ÇAKA, prototip çıkarma aşamasında. Yıl sonuna kadar ilk prototipi çıkarmayı hedefliyoruz. Daha sonra saha testleri yapılacak, testlerden sonra da üretime geçme aşaması gelecek.

Saha testleri, gerçekten önemli. Orada göstereceği performans, sahanın ihtiyaçlarını karşılaması o testlerde ortaya çıkacak. İstediğiniz kadar mükemmel ürün de tasarlasanız, sahada mutlaka değişiklikler ve talepler oluyor. Bunlar da gerçekten yerinde talepler oluyor. Bu bağlamda iyi bir tasarıma doğru gideceğimizi söyleyebiliriz.” dedi.

HAVELSAN-ÇAKA

“HAVELSAN, global arenada bayrak gösteriyor”

DSEI 2023 Fuarı’na değinen Nacar, “Burası, Avrupa’daki en büyük savunma ve havacılık fuarı. Bizim IDEF’te kendi ülkemizin yeteneklerini sergilediğimiz fuarda aldığımız geri dönüşlerle, burada globalde ürünlerimizi çıkarabiliyor olmak bile savunma sanayiimizin geldiği nokta açısından önemli bir şey. Buralarda onlarla yarışabilecek ürünleri sergilemek kolay bir şey değil.

Hem ilişkileri ilerletme açısından, hem de bize duyulan güveni ilerletmek açısından burada bayrak göstermek, savunma sanayiimiz adına önemli.” ifadelerini kullandı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu