Hayret verici olay: İran firkateyni Sahand olduğu yerde battı

Roketsan-ATMACA-Banner

İran Donanması’na ait Sahand firkateyni, Bender Abbas şehrinde demirli olduğu noktada henüz açıklanmayan bir sebepten ötürü alabora oldu.

Moudge Sınıfı Firkateyn IRIS Sahand, İran’ın Bender Abbas şehrinde demirliyken bir anda büyük oranda alabora olarak yan yattı ve battı. IRIS Sahand, alabora olduğu sırada yanında bulunan sivil statüdeki gemilere de çarptı. İran, geminin niçin alabora olduğuyla ilgili henüz bir açıklamada bulunmadı.

STM Banner

İran basını, Sahand firkateyninin su tanklarında yaşanan bir arıza sonucu oluşan dengesizlikten ötürü battığını iddia ediyor. Büyük oranda suya batan firkateynin tekrar göreve dönüp dönmeyeceği, kurtarma çalışmalarının ardından belli olacak.

Aynı sınıfta bulunan IRIS Damavand Firkateyni, 28 Ocak 2018’de İran’ın Bender Enzeli şehrinde dalgakırana çarptıktan sonra batmıştı. Yerine, Deylaman firkateyni inşa edildi. Yine aynı sınıfta yer alan Shiraz firkateyni ise inşası sırasında devrilmişti ve onarım faaliyetleri halen devam ediyor.

Sahand Firkateyni

Sahand’ın batmasıyla Moudge sınıfı firkateynler içerisinde aktif hizmette olan 3 gemi kaldı.

Moudge Sınıfı Firkateyn

1500 ton deplasmana sahip Moudge sınıfı firkateynler, 95 metre uzunluğunda bulunuyor. Gemilerde; 3 Boyutlu PESA Radar, 76mm Ana Batarya Topu, 30mm CIWS, 2 adet 20mm Top, 4 adet Mehrab Hava Savunma Füzesi, 4 adet Gemisavar Füze ve 2 adet 324mm Torpido Tüpü bulunuyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu