Hindistan 5. Nesil Savaş Uçağı HAL AMCA İçin İmalata Başladı

Roketsan-ATMACA-Banner

Hindistan, 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi HAL AMCA kapsamında parça imalatına başladı. İlk yapısal parçaların görüntüleri ise sosyal medyada paylaşıldı.

AMCA projesinin ana yüklenicisi olan HAL (Hindistan Havacılık ve Uzay Şirketi) ve ADA (Havacılık Geliştirme Ajansı) kurumları, Hindistan’ın 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi olan AMCA kapsamında imalat faaliyetlerine başladı. Sosyal medyada, AMCA uçağı için üretilen ilk yapısal parçaların fotoğrafları paylaşıldı.

STM Banner

HAL AMCA Projesi

AMCA projesi, Hindistan Hava Kuvvetleri’nin eskiyen Jaguar, Mirage-2000 ve MiG-27 gibi uçakların yerini alacak yeni nesil savaş uçağının geliştirilmesi için 2008 yılında başlatılmıştır. Proje kapsamında geliştirilecek 5. nesil uçak; çift motorlu, stealth tasarımına sahip ve çok rollü olacaktır.

Proje için HAL şirketi, 2008 yılında tasarım çalışmalarına başlamış ve Aralık 2020 tarihinde ön tasarım aşaması (PDR) tamamlanmıştır. Kkritik tasarım aşaması (CDR) ise halihazırda devam etmektedir. AMCA Projesi kapsamında ilk prototipinin 2024 yılında üretilmesi, 2025 yılında uçağın ilk uçuşunu gerçekleştirmesi ve buna müteakip 2030’lu yılların başında seri üretime geçilmesi hedeflenmektedir.

HAL AMCA

İlk AMCA prototiplerinde yine Hindistan tarafından geliştirilmiş olan Tejas uçağının Mk II versiyonunda da kullanılan General Electrics firması üretimi F414 turbofan motoru kullanılacaktır. F414 motorunun hem Tejas hem de AMCA projesinde kullanılacak olması lojistik, bakım-onarım konularında Hindistan’a büyük avantaj sağlayacaktır. Ancak seri üretim uçaklarında F414 motoru yerine HAL ve Fransız motor üreticisi SAFRAN firmasının birlikte geliştirmeyi planladığı yeni motorun kullanılacağı düşünülmektedir.

ÖNERİLEN İÇERİK: Hindistan Yerli Uçak Gemisi İçin Uygun Uçağı Arıyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu