Hindistan’dan 56 adet C-295MW Nakliye Uçağı Siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Hindistan, Airbus’tan 56 adet C-295MW Nakliye Uçağı tedarik ediyor. Söz konusu satın alım, geçtiğimiz gün Hindistan Güvenlik Komitesi tarafından onaylandı.

İspanya merkezli Airbus Defence and Space, Hindistan Savunma Bakanlığı için 56 adet C-295MW tedariki gerçekleştirecek. Tedarik edilecek uçaklar, Hindistan Hava Kuvvetleri (IAF)’nin eskiyen Avro uçaklarının yerini alacaklar.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre; sözleşmenin imzalanmasından sonraki 48 ay içerisinde İspanya, 16 adet C-295MW uçağını teslim edecek. Yine sözleşmenin imzalanmasından sonraki 10 yıl içerisinde, Hindistan’daki TATA Konsorsiyumu tarafından kalan 40 uçak yerli olarak Hindistan’da üretilecek. Hindistan’da özel bir şirket tarafından ilk kez askeri bir uçak üretimi gerçekleştirilecek. Tedarik edilecek 56 uçağın tamamı, Hint elektronik harp süiti ile donatılacak.

Proje kapsamında birkaç farklı Hint firma, uçağın yapısal parçalarının üretiminde görev alacak ve böylelikle Hint havacılık ekosistemine destek sağlanacak.

C-295

Program, ülkenin havacılık ekosisteminde istihdam yaratılmasında bir katalizör görevi görecek ve doğrudan 600 yüksek vasıflı iş, 3000’den fazla dolaylı iş ve 3000 ek orta vasıflı istihdam fırsatı yaratması bekleniyor. Teslimatlar tamamlanmadan önce, C-295MW uçakları için ‘D’ seviye servis tesisinin (MRO) Hindistan’da kurulması planlanıyor. Bu tesisin, C-295 uçağının çeşitli varyantları için bölgesel bir MRO merkezi görevi görmesi bekleniyor.

Program bedelinin ise 2.5 milyar ABD Doları olduğu tahmin ediliyor.

Airbus tarafından geliştirilen C-295 nakliye uçağından, şu ana kadar 222 adet sipariş edildi. Airbus tarafından şu ana kadar teslim edilen 191 uçağın ise 189 adedi aktif olarak kullanılıyor. 6 ton faydalı yük ile 2000 deniz mili menzili bulunan uçak, 11 saat havada kalış süresi ile 71 asker, 50 paraşütçü veya beş palet taşıma kapasitesine sahip.

ÖNERİLEN İÇERİK: ASELSAN Erken İhbar Radar Sistemi (EİRS)’nin Menzilini Açıkladı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu