HMS Prince of Wales En Çok Tersanede Vakit Geçiriyor

Roketsan-ATMACA-Banner

İngiltere’nin iki uçak gemisinden biri olan HMS Prince of Wales, denizde bulunduğundan daha fazla süreyi tersanelerde sorunlarının çözümü için harcıyor.

The Times’ın haberine göre 3.2 Milyar Sterlinlik savaş gemisi HMS Prince of Wales, limanlarda denizlerde bulunduğu süreden daha fazlasını geçiriyor. Kraliyet Donanması’nın filosundaki en büyük gemiden birisi olan HMS Prince of Wales, Ağustos 2022’de Wight Adası’ndan ayrıldıktan sonra bir İskoç tersanesinde adeta çürümeye başladı.

STM Banner

Üç yıl önce 2019’da Kraliyet Donanması’na teslim edilen HMS Prince of Wales, 2019’dan günümüze bir dizi teknik sorunla yüzleşti. Ağustos 2022’den beri uğraşılan problemin ana sebebinin ise pervane şaftında çıkan bir sorun olduğu belirtiliyor.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan İngiltere Savunma Kurmay Başkanı Amiral Tony Radakin, “Gemi istediğim kadar iyi değil, son aylarda çıkan sorunlar sinir bozucu. Bu konular bazen işlerin devasa projelerde de ters gidebileceğini gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Aslında sorunların başlangıcı uçak gemisinin tesliminden sadece bir yıl sonra başlamıştı. 2020’de başlayan sorunlar bir türlü durmak bilmedi. 2020 yılında HMS Prince of Wales’in yangın söndürme sistemindeki borunun patlaması nedeniyle makine dairesini su basmıştı. Olay sonucunda elektrik ekipmanların bir günden fazla suyun altında kalması nedeniyle arızalanan geminin onarılması aylara ve milyonlarca Sterline mal olmuştu.

HMS QUEEN ELIZABETH
HMS QUEEN ELIZABETH

Ekim 2020 ile Nisan 2021 arasında su basması sebebiyle onarıma çekilen gemi, tahmini maliyeti 3.3 Milyon Sterlin olan hasarı onarmak için 193 gün harcanmıştı.

Uçak Gemisi su basma olayının yaralarını sardıktan sonra 2021’de Cebelitarık’a yöneldi. Ancak 2021’den 1 yıl sonra 65.000 tonluk gemi tekrar bozuldu. HMS Prince of Wales Ağustos 2022’de, ABD ile birlikte ortak tatbikatlara katılması için limandan ayrıldı. NATO’nun amiral gemisi olması beklenen gemi, pervane şaftında ciddi bir sorun yaşadı ve onarım için Rosyth’e dönme kararı aldı. Kraliyet Donanması yetkilileri HMS Prince of Wales’in 2023 Mart’a kadar tersaneden ayrılamayacağını belirtiyor.

İngiltere Savunma Bakanlığı kaynakları, HMS Prince of Wales’ın envantere katıldığı Aralık 2019’dan günümüze kadar denizde 267 gün geçirdiğini ortaya koyuyor. Bugün itibariyle ise onarımdan geçtiği gün sayısı 268 oldu. Ayrıca onarımda geçirdiği gün sayısı 2023 Mart’ına kadar artacak.

İLGİLİ İÇERİK: Bomba İddia: “ABD F-35’ler için Türkiye’den kira talep etti”


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, The Times

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu