Hollanda’ya tanesi 150 milyon dolardan MQ-9A SİHA

Roketsan-ATMACA-Banner

Hollanda’nın MQ-9A Blok 5 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) tedarik talebi, ABD Dışişleri tarafından onaylandı. SİHA’ların tanesi, 150 milyon dolara gelecek.

ABD Savunma Güvenliği İş Birliği Ajansı, Hollanda’ya yönelik MQ-9 Blok 5 SİHA satışını onayladı. Açıklamaya göre Hollanda, yaklaşık 611 milyon dolar bedel ile 4 adet MQ-9 Reaper tedarik edecek. Öte yandan SİHA’ların yanında, birçok ek ekipman da tedarik edilecek.

STM Banner

ABD tarafından 4 adet MQ-9A Reaper SİHA’nın yanında Hollanda’ya teslim edilecek ekipmanlar arasında; 3 adet MQ-9 Mobil Yer Kontrol İstasyonu, 30 adet Anti-Jam GPS, 20 adet Lynx AN/APY-8 SA SAR Radarı, Hellfire Füze Lançerleri ve 8 adet AN/DAS-4 Çoklu Spektral Hedefleme Sistemi bulunuyor.

Satışla ilgili olarak ABD Dışişleri’nden yapılan açıklamada, “Önerilen bu satış, Avrupa’da siyasi istikrar ve ekonomik ilerleme için bir güç olan bir NATO Müttefikinin güvenliğini artırarak Amerika Birleşik Devletleri’nin dış politika hedeflerini ve ulusal güvenlik amaçlarını destekleyecektir.

MQ-9 Reaper

Önerilen satış, Hollanda’nın mevcut ve gelecekteki tehditleri karşılama kabiliyetini artıracaktır. MQ-9A uçakları İstihbarat, Gözetleme, Hedef Tespit ve Keşif (ISTAR) görevlerinin yanı sıra Hava Saldırısı ve Deniz Harekâtına Karşı Koyma görevlerini de destekleyecektir. Hollanda’nın envanterinde halihazırda MQ-9A uçakları bulunmaktadır ve bu ürün ve hizmetleri silahlı kuvvetlerine dahil etmekte zorluk çekmeyecektir.

Bu ekipman ve desteğin önerilen satışı bölgedeki temel askeri dengeyi değiştirmeyecektir.” ifadelerine yer verildi.

Satış kapsamında ana yüklenici ise General Atomics-Aeronautical Systems olacak.

MQ-9 Reaper SİHA Özellikleri

MQ-9 Reaper İnsansız Hava Araçları, ABD’li General Atomics firması tarafından geliştirilmiştir. Söz konusu sistem; azami olarak 50.000ft irtifada görev yapabilmekte ve 27 saat havada kalabilmektedir.

7 adet faydalı yük istasyonu bulunan İHA, Ku-Band veyahut SATCOM data link ile kontrol edilebilmektedir. MQ-9 Reaper, Hellfire ve lazer güdüm kiti entegre edilmiş MK-81 mühimmatları ile silahlandırılabilmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu