Huawei’in Hedefinde Türkiye’nin Savunma İhaleleri Var

Roketsan-ATMACA-Banner

Çinli teknoloji devi Huawei, Türkiye’deki savunma ihalelerine yoğun ilgi gösteriyor. Huawei, savunma ihalelerindeki yerli partneri Turkcell’i tehdit dahi etti.

Intelligence Online’a göre; Çinli teknoloji devi Huawei, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne veri ağı hizmetleri sunmaya kararlı. Bu kapsamda şirket, şu anda ABD merkezli Cisco tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri’ne sağlanan veri ağı hizmetlerinin kendi bünyesine aktarmak için girişimlerde bulundu.

STM Banner

Huawei, ilk olarak yerli ortağı ‘Destek’ ile girdiği ihalede, Mayıs ayında ilk turda seçildi. Ancak ihale, çeşitli sebeplerden ötürü iptal edildi. Bu kapsamda Kasım ayında açılan ihalede ise Huawei, daha rekabetçi fiyatlar sunmak için ihale kapsamında Turkcell ile ortak oldu. Oldukça uzun bir süre boyunca ihalede sürecine kalmayı başaran Huawei, rekabetçi fiyatlarına rağmen seçilemedi. Huawei daha sonra Turkcell’in maliyet etkinliği konusundaki çekincelerine rağmen fiyatları tekrar düşürme konusunda ısrar etti.

Habere göre; Turkcell’in buna karşı çıkmasının ardından ise Huawei, Turkcell ile olan tüm aktif sözleşmelerdeki bakım operasyonlarını dondurmakla tehdit etti. Anlaşmazlık, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a ve hatta Çin’in Türkiye Büyükelçisi Liu Shaobin’e kadar ulaştı.

Huawei, Türkiye’deki ortaklarıyla iyi ilişkiler içerisinde. Ancak bahsi geçen ihale sürecinde takındığı tavır, çeşitli kademelerde rahatsızlıklar uyandırdı. Şirketin ticari olarak dezavantajlı düşeceğine rağmen ihaleyi kazanma anlamındaki hevesi; şirket ve Pekin için sivil veya askeri statü fark etmeksizin Türk ağlarında önemli bir oyuncu olmanın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Çinli şirketin en büyük ikinci Ar-Ge merkezi, İstanbul’da bulunuyor.

Teknoloji devi Huawei, TSK ile çalışmaktan hale vazgeçmiş değil. Şirket, Turkcell ile olmasa da İnnova’yla işleri tersine çevirmeye çalışıyor.

Türkiye ise bu alanda, milli imkanlarla önemli çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu doğrultuda devlet desteğiyle kurulan ULAK Haberleşme, önemli yol kat etmiş durumda.


 

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu