HÜRJET Hava Kuvvetleri Komutanıyla havalandı

Roketsan-ATMACA-Banner

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu, TUSAŞ tarafından geliştirilen HÜRJET Jet Eğitim Uçağı ile uçtu. 

Uçuş, 22 Mayıs’ta gerçekleşti. Ankara Kahramankazan’daki TUSAŞ tesislerine gelen Orgeneral Kadıoğlu, HÜRJET ile uçuş yaptı. İnişin ardından tekrar gaz açan Orgeneral Kadıoğlu, pas geçtikten sonra dönerek tekrar iniş gerçekleştirdi.

STM Banner

HÜRJET, Ankara dışındaki ilk uçuşunu 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda Samsun’da yapmıştı. Önümüzdeki günlerde HÜRJET, EFES 2024 Tatbikatı’nda da uçacak.

Milli Savunma Bakanlığı paylaştı

Uçuşu Milli Savunma Bakanlığı paylaştı:

“Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu, 22 Mayıs 2024 tarihinde TUSAŞ tesislerini ziyaret ederek ülkemizin ilk insanlı jet motorlu uçağı HÜRJET ile ilk uçuşunu gerçekleştirdi.”

HÜRJET, T-38M’nin yerini alacak

Tolga Özbek’in haberine göre; TUSAŞ’ın ilk uçuşunu geçen yıl Nisan ayında yapan HÜRJET, test aşamalarının tamamlanmasının ardıdan 2025’ten itibaren Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edilecek. Uçak ilk etapta uzun yıllardır kullanılan T-38M uçaklarının yerini alması hedefleniyor. İkinci adımda Türk Yıldızları NF-5’ları emekli ettikten sonra HÜRJET kullanacak.

HÜRJET’te, General Electric imalatı F414 tipi motorlar kullanılıyor.

Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) koordinasyonunda yürütülen proje ilk aşamada verilen 4 adetlik sipariş ile başlamıştı. 4 adet prototip yani test uçağı siparişi ile çalışmalar başlamıştı.

HÜRJET

Ardından SSB, 4 adet Blok 0 HÜRJET’e ilave olarak 12 adet Blok 1 uçağını kapsama dahil etti. Rakamın ilerleyen dönemde daha da artması hedefleniyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu