İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace’dan MAM-T İlgisi

Roketsan-ATMACA-Banner

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, MAM-T Mini Akıllı Mühimmat hakkında Roketsan yetkililerinden bilgi aldı. MAM-T, özellikle SİHA platformları için geliştirildi.

Farnborough 2022 Uluslararası Hava Gösterisi, ikinci gününde devam ediyor. İngiltere’nin Farnborough şehrinde gerçekleştirilen etkinlik esnasında İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Roketsan standını ziyaret etti.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre; Bakan Wallace, Roketsan standından uzun bir müddet boyunca ayrılmadı. Stantta direkt olarak Roketsan tarafından geliştirilen MAM-T Mini Akıllı Mühimmatı’nın olduğu kısma gelen Wallace, ürün hakkında şirket yetkililerinden bilgi aldı. Roketsan yetkilileri, Ben Wallace’a MAM-T’nin 1/5 ölçeğindeki modelini hediye etti.

Roketsan tarafından kısa süre önce tanıtılan ve ilk atışı AKINCI TİHA platformundan başarıyla gerçekleştirilen MAM-T, uluslararası pazarda yoğun ilgi çekiyor. Şu ana kadar MAM-L ve MAM-C tipinde binlerce SİHA mühimmatı üreten ve 10’dan fazla ülkenin kullanımına sunan Roketsan, MAM-T ile uzun menzilden angajman imkanı sunuyor.

Roketsan MAM-T Mühimmat

MAM-T-2

Roketsan’ın mini akıllı mühimmat ailesinin en yeni üyesi olan MAM-T, aynı zamanda ‘en irisi’ konumunda bulunuyor. TEBER Lazer Güdüm Kiti’nden elde edilen tecrübelerle geliştirilen MAM-T; 230 milimetre çapa, 1.4 metre uzunluğa, 94 kilogram ağırlığa, parçacık etkili harp başlığına, ara safha güdüm için GPS/INS’e ve terminal safha güdüm için ise yarı aktif bir lazer arayıcı başlığa sahiptir.

MAM-T, SİHA’lardan atıldığında 30+ kilometre menzile; hafif taarruz uçaklarından atıldığında 60 kilometre menzile ve savaş uçaklarından atıldığında ise 80 kilometre menzile ulaşabilmektedir.

MAM-T Mühimmatının Avantajları

Roketsan tarafından geliştirilen MAM-T mühimmatının bazı avantajları ise şu şekilde:

  • MAM-L Mühimmatı ile Kanatlı Güdüm Kiti (KGK) arasında, menzil bakımından ‘ara platform’ rolünü üstelenecek,
  • MAM-L Mühimmatı’nın etki bakımından yetersiz kaldığı yerlerde kullanılarak hem hedeflerin tamamen etkisiz hale getirilmesini hem de ekonomik açıdan tasarruf edilmesini sağlayacak,
aksungur-mam-l
  • Fiyat / performans odaklı uzun menzilli bir mühimmat olduğu için SİHA’ların operasyon konseptlerine pozitif etki gösterecek,
  • HÜRKUŞ, HÜRJET ve F-16 gibi hava platformlarında; uzun menzilli, düşük maliyetli ve düşük ağırlıklı bir mühimmat seçeneği sunuldu.

Mini Akıllı Mühimmat Ailesinin Karşılaştırılması

MAM-T Mini Akıllı Mühimmat

Teknik Özellikler

MAM-T

MAM-L

MAM-C

Uzunluk:1.4 metre1 metre0.97 metre
Ağırlık:94 kilogram22 kilogram6.5 kilogram
Çap:230mm160mm70mm
Güdüm:Ara Safha: GPS/INS

Terminal: Yarı Aktif Lazer

Terminal: Yarı Aktif Lazer 

Opsiyonel: GPS/INS

Terminal: Yarı Aktif Lazer
Harp Başlığı:Parçacık Etkili
  • Reaktif Etkili Tandem
  • HE Parçacık Etkili
  • Termobarik
  • Çok Maksatlı Başlık
  • HE Parçacık Etkili
Menzil:30-80 kilometre8+ kilometre8+ kilometre
Platformlar:SİHA,

Hafif Taarruz Uçağı,

Savaş Uçağı

SİHA, 

Hafif Taarruz Uçağı

SİHA

ÖNERİLEN İÇERİK: Roketsan KARAOK Füzesi Teslimatına Hazırlanıyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu