İngiltere Türkiye’ye Yönelik İhraç Kısıtlamalarını Kaldırdı

Roketsan-ATMACA-Banner

İngiltere, savunma sanayiine yönelik olarak Türkiye’ye uyguladığı ihracat kısıtlamalarını kaldırdı. Gelişmeyi, Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇAVUŞOĞLU duyurdu.

Bakan ÇAVUŞOĞLU tarafından yapılan açıklamada, “İngiltere Dışişleri Bakanı Truss ile görüştük. Cumhurbaşkanımız ve Boris Johnson arasındaki görüşmelerin detaylarını konuştuk. İngiltere Türkiye’ye ihracat kısıtlamalarını kaldırdı. Bundan memnuniyet duyuyoruz. İşbirliğimiz geliştirmek istiyoruz. Özellikle işbirliği konusunda alınan kararların takibini yapmak konusunda anlaştık. ifadelerine yer verildi.

STM Banner

İngiltere’nin Türkiye’ye yönelik ihracat kısıtlamalarını kaldırması, özellikle Türk havacılık sektörü için kritik öneme sahip. Türkiye, Milli Muharip Uçak (MMU) ve HÜRJET gibi projelerde İngiliz firmalarıyla yakın iş birliğine sahip. Hatta Milli Muharip Uçak’ta kullanılacak motorun, İngiliz Rolls-Royce şirketi ile ortaklaşa üretilmesi planlanıyor.

Konuyla ilgili olarak kısa süre önce Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından yapılan açıklamada, “TUSAŞ ana yükleniciliğinde yürütülen ve Türk savunma sanayiinin mega projesi olan Milli Muharip Uçak (MMU) hakkında önemli açıklamalarda bulundu. ABD’den tedarik edilecek F110 motoruna ilaveten bir alternatif bir motor seçeneğinin olduğunu belirten Başkan DEMİR, “Ayrıca, milli motor için Rolls-Royce firmasıyla bir çalışma ihtimalimiz vardı. Burada bazı endişelerimiz vardı, gerçekleştirdiğimiz toplantılar sonucunda bu endişeleri giderdik. Çalışmalar başladı.” ifadelerine yer verilmişti.

MMU-Milli-Muharip-Uçak-Motor

Rolls-Royce, Türkiye’de yerleşik Kale Grubu ile de yakın ilişkilere sahip. Kale Grubu bünyesinde bulunan Kale ArGe şirketi, Türk füzelerine güç veren milli turbojet füze motorlarının geliştirilmesini başardı. Daha önce İngiliz Rolls-Royce şirketi,Kale Grubu ile birlikte 2017 yılı içerisinde ‘TAEC Uçak Motor Sanayi A.Ş.’ adında bir şirket kurulmuştu. Kurulan şirketin %51 hissesi ise Kale Grubu’na aitti.

Milli Muharip Uçak’ın 2023 yılında hangardan çıkış yapması, 2025 veyahut 2026 yılında ilk uçuşunu gerçekleştirmesi ve 2029 yılında ise Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girmesi planlanıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: MMU’nun Motorunda Rolls-Royce Sürprizi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu