İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin düşen helikopteri 30 yaşında

Roketsan-ATMACA-Banner

Geçtiğimiz gün Azerbaycan-İran sınırında düşen ve İran Cumhurbaşkanı Reisi ile beraberindekilerin hayatını kaybettiği helikopterin, 30 yaşındaki bir Bell 412 olduğu ortaya çıktı.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Amir-Abdollahian ve beraberindekilerin içerisinde bulunduğu helikopter, dün akşam saatlerinde Azerbaycan-İran sınırında düştü.

STM Banner

T.C. Milli Savunma Bakanlığı tarafından görevlendirilen AKINCI İHA’nın helikopterin enkazının yerini tespit etmesinin ve koordinatların Türkiye tarafından İranlı yetkililere ulaştırılmasının ardından İran Kızılayı, enkaza ulaştı.

İran Cumhurbaşkanı Yardımısı Muhsin Mansur, İran Cumhurbaşkanı Reisi ile beraberindeki heyetin helikopterin düşmesi sonucunda hayatlarını kaybettiğini doğruladı. Öte yandan düşen helikopterin, ABD üretimi 30 yaşındaki bir Bell 412 olduğu öğrenildi. İran, ABD üretimi diğer platformlar gibi Bell 412 için de yedek parça sorunu yaşıyordu ve bu sorunları kendi imkanlarıyla gideriyordu.

AKINCI İHA tarafından enkazın tespit edildiği anlar:

Bell 212/412

Bell Helicopter (Bell Textron) 1960’ların sonunda Kanada ordusu için orijinal UH-1 Iroquois’in bir üst versiyonu olarak Bell 412’yi geliştirdi. Yeni tasarımda bir yerine iki turboşaft motor kullanılmış ve bu sayede daha fazla taşıma kapasitesi elde edilmiştir. Helikopter 1971 yılında tanıtıldı ve ABD askeri eğitim belgelerine göre hem ABD hem de Kanada tarafından hızla benimsendi.

Bir genel maksat helikopteri olarak – askeri tanımlamasındaki UH bu kelimeleri temsil eder – Bell 212’nin personel taşımak, havadan yangın söndürme, kargo taşımak ve silah keşif de dahil olmak üzere her türlü duruma uyarlanabilir olması amaçlanmıştır.

Akabinde ise Bell, Bell 212 üzerinden Bell 412’yi geliştirdi. 1981 yılında tanıtılan Bell 412, Bell Helicopter tarafından üretilen bir orta büyüklükte, çok amaçlı bir helikopterdir.

Bell 212
Bell 212

Tasarım ve Özellikler

  • Rotor Sistemi: Bell 412, dört pilli bir ana rotor sistemine sahiptir. Bu özellik, 2 pilli selefi Bell 212’den farklıdır ve daha az titreşim ile daha yüksek performans sağlar.
  • Motor: Çoğu Bell 412 modeli, çift turboşaft motorla donatılmıştır. Bu motorlar genellikle Pratt & Whitney PT6T-3B Twin-Pac motorlarıdır.
  • Kapasite: Helikopter, tipik olarak 13 yolcu taşıma kapasitesine sahiptir ve iki pilot için koltuk bulunmaktadır. Bu kapasite, VIP taşımacılığı ve acil durum görevleri için idealdir.
  • Performans: Azami hızı yaklaşık 140 knot (yaklaşık 259 km/s) ve azami menzili yaklaşık 400 mil (yaklaşık 650 km) civarındadır. Azami uçuş yüksekliği yaklaşık 20.000 feet (6,100 metre) olarak belirtilmiştir.
  • Boyutlar: Bell 412’nin uzunluğu yaklaşık 17.1 metre, yüksekliği 4.6 metre ve rotor çapı 14 metredir.

Kullanım Alanları

Bell 412, çeşitli askeri, ticari ve sivil görevler için kullanılmaktadır:

  • Askeri Kullanım: Arama-kurtarma operasyonları, askeri nakliye ve tıbbi tahliye (medevac) görevlerinde yaygın olarak kullanılır.
  • Sivil Kullanım: Yangın söndürme, polis ve sınır güvenliği görevleri, off-shore petrol ve gaz platformlarına personel taşımacılığı ve VIP taşımacılığı gibi birçok alanda hizmet vermektedir.
  • Acil Durum Hizmetleri: Ambulans hizmetleri ve doğal afetlerde kurtarma operasyonları için de kullanılmaktadır.

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu