İran Genelkurmayı’ndan AKINCI İHA açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

İran Genelkurmayı, İran’ın merhum Cumhurbaşkanı Reisi’nin helikopterinin enkazını AKINCI İHA’nın bulduğu yönündeki bilgileri inkar etti.

Hatırlanacağı üzere; İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Amir-Abdollahian ve beraberindekilerin içerisinde bulunduğu helikopter, 19 mayıs akşamı düşmüştü. Helikopterin enkazının konumu ise Türk Kara Kuvvetleri’ne ait Bayraktar AKINCI İHA tarafından gece saatlerinde tespit edilmiş ve İranlı yetkililere aktarılmıştı.

STM Banner

Ancak İran Genelkurmayı, tuhaf bir açıklama ile AKINCI İHA’nın faaliyetlerini reddetti. Yapılan açıklamada “Kazanın tam noktası, karadan bölgeyi arayan güçler ve İran silahlı kuvvetleri İHA’ları tarafından tespit edildi” ifadelerine yer verildi.

“Bizim İHA’larım tarafından bulundu”

İran Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı İletişim Bürosu’na göre, olay şu şekilde gerçekleşti: “İran Cumhurbaşkanının helikopterinin düştüğü bölgedeki çok kötü hava koşulları, coğrafi ve dağlık bölgelerin sarplığı ve İran’ın “SAR” radarıyla donatılmış ileri seviye insansız hava araçlarının Hint Okyanusu’nun kuzeyindeki görevlerini yerine getirmek için uzak olmasından ötürü kurtarma ekipleri karadan arama operasyonlarını başlatmak zorunda kaldılar.

AKINCI-TİHA

Bu koşullarda İran, dost ülkelerin yardım etme taleplerini duyurduktan sonra en yakın ülke olan Türkiye’nin teklifini kabul etti. İran Genelkurmayı’na göre; Türkiye’nin bölgeye gece görüşlü ve termal kameralarla donatılmış insansız hava aracı göndermesine rağmen, bu hava aracı “bulut altı noktaların tanımlanması ve kontrol edilmesi” ekipmanlarına sahip olmadığından helikopter düşüş yerini tam bir şekilde bildiremedi ve sonunda Türkiye’ye geri döndü.

Sonunda, salı günü sabahın erken saatlerinde, helikopterin düştüğü kesin konum, karada dolaşan kurtarma ekipleri ve Hint Okyanusu kuzeyindeki görevler için gitmiş ve geri çağrılan İran Silahlı Kuvvetleri’nin insansız hava araçları tarafından bulundu.”

Peki ya AKINCI’nın aldığı görüntüler?

İran Genelkurmayı’nın açıklamaları, kamuoyunda tutarsızlıkla karşılandı. Çünkü enkaz bölgesinde faaliyet gösteren AKINCI İHA’nın aldığı görüntüler, gece saatlerinde kamuoyuyla paylaşılmıştı. Ancak İran tarafından ise herhangi bir İran İHA’sına ait bir görüntü paylaşılmadı.

Güvenlik kaynaklarına göre AKINCI İHA ile yapılan enkaz yeri belirleme operasyonu, aynen şu şekilde gerçekleşti:

“İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’nın da bulunduğu helikopterin düştüğü bilgisinin alınmasını müteakip; Dışişleri Bakanlığı tarafından 19 Mayıs 2024 tarihinde saat 20:00’da İran’ın gece görüşlü arama/kurtarma helikopter yardım talebi Milli Savunma Bakanlığına bildirildi. Bunun üzerine derhal bir adet Coguar tipi helikopter Diyarbakır’dan Van’a hareket etti.

İran’ın helikopter talebine yönelik hazırlıklar devam ederken, bir yandan da Millî Savunma Bakanlığı tarafından saat 22:20’de yurt dışında İHA kullanılması için Cumhurbaşkanlığından onay alındı.

Kötü hava şartları nedeniyle helikopterin uçuş gerçekleştirememe ihtimali göz önüne alınarak; gece ve kötü hava şartlarında tespit ve görüş yetenekleri üst seviyede olan Akıncı İHA ile arama ve tespit yapılabileceği, talep edilmesi halinde hemen faaliyete başlanabileceği Dışişleri Bakanlığı üzerinden İran tarafına iletildi.

İran makamlarının Akıncı İHA teklifini kabul etmesi üzerine bir adet silahsız Akıncı İHA saat 23:30’da Batman’dan havalanarak saat 00.45’te kaza bölgesine ulaştı ve çalışmalara başladı.

Kaza kırım bölgesinde yapılan keşif gözetleme esnasında elde edilen bilgiler İran makamları ile anlık paylaşıldı. Saat 02:36’da kaza kırıma uğrayan helikopter ile görsel temas sağlanarak enkazın koordinatları İran makamlarına ulaştırıldı.

Tüm devlet kurumları ile İran makamları ile de sürekli ataşelikler üzerinden koordinasyon sağlandı.

Başarı ile görevini tamamlayan Akıncı İHA saat 06:45’de Türkiye hava sahasına geri döndü.”


 

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu