İran Rusya’ya Balistik Füze Sevkiyatına Hazırlanıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna-Rusya Savaşı esnasında Rusya’nın silah tedarikçisi haline gelen İran, Shaded-136 Kamikaze İHA’sının ardından şimdi de balistik füze sevkiyatına hazırlanıyor.

ABD ve müttefik güvenlik yetkililerine göre İran, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları için silah sağlama taahhüdünü güçlendiriyor ve gizlice karadan karaya füze sevk etmeyi kabul ediyor. Hatırlanacağı üzere İran, daha önce de Rusya’ya Shaded-136 tipi Kamikaze İHA’ları sevk etmişti.

STM Banner

ABD’li bir yetkiliye göre; Tahran, İran’ın Moskova’ya askeri tedarikçi olarak genişletilmiş rolünün açık bir işareti olarak, iki tür İran karadan karaya füzesi de dahil olmak üzere ek silah sevkiyatı şartlarını tamamlamak üzere 18 Eylül’de Rusya’ya yetkililer gönderdi.

Ukraynalı ve ABD’li yetkililerle geçtiğimiz günlerde paylaşılan bir istihbarat değerlendirmesi, İran silah endüstrisini,  300 ve 700 kilometre mesafelerdeki hedefleri vurabilen iki tanınmış kısa menzilli balistik füzesi olan Fateh-110 ve Zulfugar füzelerinin ilk sevkiyatına hazırlandığı iddia ediyor. Sevkiyat gerçekleştirilirse savaşın başlamasından bu yana Rusya’ya bu tür füzelerin ilk teslimatı olacak.

İran-Yeraltı-Füze-Üssü

Ağustos ayında aynı yetkililer, Tahran’ın Ukrayna’da kullanılmak üzere Rusya’ya tedarik etmeye başladığı Shahed serisi ve Mohajer-6 adlı belirli İran dronlarını tespit ettiler. Her iki türden dron kalıntıları, son haftalarda Ukrayna kuvvetleri tarafından ele geçirildi, analiz edildi ve fotoğraflandı. Rusya, dronları yeniden boyamış ve onlara Rusça isimler vermiş gibi görünüyor.

Planlanan füze sevkiyatı hakkında bilgi veren yetkililer, İran’ın Rusya için “düzinelerce” ek Mohajer-6 ve daha fazla sayıda Shahed-136 dahil olmak üzere yeni insansız hava aracı teslimatları hazırladığını söyledi. Yetkililer, İranlı teknik danışmanların son haftalarda insansız hava araçlarını çalıştırma konusunda eğitim vermek için Rus kontrolündeki bölgeleri ziyaret ettiğini söyledi.

Ukrayna, geçtiğimiz günlerde İran yapımı insansız hava araçlarının savaş alanında görünmesine tepki olarak Tahran ile diplomatik bağlarını kesti.

ÖNERİLEN İÇERİK: ABD Ukrayna’ya Sevk Ettiği Silahların Listesini Açıkladı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Washington Post 

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu