İspanya, Tiger Taarruz Helikopterlerini Modernizasyona Sokuyor

Roketsan-ATMACA-Banner

İspanya, Tiger taarruz helikopterlerini modernize etme çalışmalarına başlıyor. MkIII helikopter modernizasyon programı için yaklaşık 1.9 milyar avroluk bütçe ayrıldı.

Envanterde yer alan 23 adet Tiger helikopterinin 18 adedine uygulanacak olan modernizasyon çalışmaları Airbus Helicopters tarafından İspanya’nın Albacete şehrinde icra edilecek.

STM Banner

Modernizasyon kapsamında helikopterlere yeni sensörler, aviyonikler, haberleşme araçları ve silah sistemleri entegre edilecek. Aynı zamanda helikopterlere hava-hava ve hava-kara füzeleri de takılacak. Ek olarak mürettebat için yeni bir kask da geliştirilecek.

Tiger taarruz helikopterleri MkIII Modernizasyonu
Tiger taarruz helikopterleri MkIII Modernizasyonu

İspanya’ya ek olarak Fransa da envanterinde bulunan 69 adet Tiger’ın 67 adedini yenileme kararı aldı. İspanyollar 2030-2034 yılları içerisinde tüm modernize edilmiş helikopterlerini teslim almayı umuyor.

Tiger MkIII Modernizasyon Programı

1991 yılında Fransa ve Almanya arasındaki iş birliğiyle başlayan Tiger programına 2001 ve 2003 yıllarında Avustralya ve İspanya da katıldı. Keşif, yer desteği ve saldırı ile havadan havaya savunma için inşa edilen Tiger, birçok ülkenin silahlı kuvvetleri tarafından seçildi.

Tiger helikopterleri bugüne kadar Afganistan’da, Afrika’da ve dünyanın çeşitli yerlerinde aktif olarak kullanıldı.

MkIII modernizasyon programı ilk başta Almanya, Fransa ve İspanya’nın ortak katılımıyla başlayacaktı fakat Almanya programa yönelik katılım kararını hala vermedi. Almanya’nın kararını 2022 yılı sonunda vermesi bekleniyor.

Almanya ve Avustralya Tiger’dan Vazgeçebilir

Ancak Almanya, Tiger helikopterlerini bir kenara atabilir zira Mayıs 2020’de çıkan bir habere göre Almanların ABD’den 29 adet Apache AH-64E tedariki için müzakereler yürüttüğüne dair haberler çıkmıştı.

Tiger modernizasyon programı ile ilgili bir diğer sorun ise helikopteri kullanan üç Avrupa ülkesinin de kendilerine has varyantlara sahip olması. Fransızlar kendi Tiger’larına HADF, Almanlar UHT ve İspanyollar ise HADE adını veriyor.

MKIII programında da yine bazı benzerlik ve farklılıkların olacağı biliniyor. Avustralya ise Ocak 2021’de yaptığı açıklamayla 3.5 milyar dolara ABD’den 29 adet Boeing üretimi Apache taarruz helikopterlerinin tedarik edileceğini açıklamıştı.

Avustralya, 2025 yılına kadar Tiger helikopterlerinin yerine Apache helikopterlerini teslim almayı umuyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: İspanya’dan 3 adet Airbus A330 MRTT siparişi


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Mönch

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu