İspanya’dan Spike LR2 için 287 milyon avroluk tedarik

Roketsan-ATMACA-Banner

İspanya hükümeti, Spike LR2 Tanksavar Füzesi için 287 milyon avro tutarındaki bir tedarike yeşil ışık yaktı. Tedarik, 1680 adet füzeyi kapsıyor.

Edinilen bilgiye göre; İspanya’nın İsrail üretimi Spike LR2 Tanksavar Füze tedariki; 1680 adet füzeyi, 168 adet lançeri ve lojistik destek hizmetini kapsıyor. Tedarik edilecek Spike LR2 Füzeleri, İspanyol Ordusu envanterinde bulunan ABD üretimi TOW füzelerinin yerini alacak.

STM Banner

Halihazırda İspanya kara ve deniz kuvvetleri, 2009’dan beri bir önceki versiyon olan Spike LR füzelerini kullanıyorlar.

İspanyol basınına göre; Spike LR2 tedariki için hem program dokümantasyonu hem de beş kadar İspanyol şirketinin katıldığı endüstriyel plan, aylardır hazırdı. Projenin başlatılması için geçen hafta gelen finansman onayı bekleniyordu. Şimdi İspanya Savunma Bakanlığı, sözleşmeyi nihai onay için Bakanlar Kurulu’na sunacak ve ardından ana yüklenici olan İsrailli füze üreticisi Rafael’in İspanya’daki ortağı Pap Tecnos ile sözleşme imzalanacak.

Bakanlık, programın ödemesini 2023 ve 2027 yılları arasında beş yıl boyunca yıllık taksitler halinde yapacak.

Spike LR2

İspanya’da üretim

İş modeline göre; tedarik edilecek füzeler, İspanya’da üretilecek. İspanyol savunma şirketi Pap Tecnos ana yüklenici olarak hareket edecek ve üretimde yer alan diğer dört İspanyol şirketi Escribano, Expal, Tecnobit ve FMG (Fábrica de Municiones de Granada)’yi koordine edecek. Rafael de füze üreticisi olarak katılacak.

Torrejón’daki (Madrid) Pap Tecnos tesisi, Rafael’in İsrail’deki Spike üretim merkezinin bir kopyası olacak. Şirketin Madrid’deki yaklaşık 6.000 metrekarelik merkezi, İspanya tarafından satın alınan Spike LR2 partisinin son montajı ve diğer ülkelerden bu füze için gelen siparişler üzerinde çalışacak.

Aralık ayında Savunma Bakanlığı’na sunulan endüstriyel planın 6 şehirde, 1.100’den fazla istihdam yaratması ve İspanya’da net 90 milyon Euro’dan fazla yatırımla yüksek derecede millileştirme sağlaması bekleniyor. Ayrıca ömür devri boyunca destek de içeriyor.

Spike LR

Programın ilk aşamasına ilişkin temel yenilik, uçuş ve fırlatma motorları ile itici gazların üretiminde çalışacak olan Expal şirketinin katılımı. Escribano ise programda daha önemli bir rol oynayacak ve mekanik parçalar üretmeye devam etmenin yanı sıra güdüm ünitesi ve ICLU (Entegre Komuta Fırlatma Ünitesi) ile ilgili diğer iş paketlerini de ekleyecek ve füzenin kanisterini yapacak.

FMG, harp başlıklarının üretiminden sorumlu olmaya devam edecek ve Tecnobit güdüm ünitesi ve Iclu’da yer alacak. Son olarak, Rafael fiber optikler üzerinde çalışacak ve Pap Tecnos iletişimden, lojistik destek paketinden, kanat biriminden sorumlu olacak ve hepsinden önemlisi farklı iş paketlerinin koordinasyonuna ve teknoloji transferine odaklanacak.

Spike LR2’nin teknik özellikleri

İsrailli savunma şirketi Rafael Advanced Defense Systems tarafından geliştirilen Spike LR2, anti-tank füze sistemidir.

Spike LR2’nin en önemli özelliklerinden biri uzun menzili. Füze, 5.5 kilometre gibi bir menzile sahiptir. Ayrıca, yüksek hassasiyetli görüntü işleme teknolojisi ve hedefleme sistemleri ile donatılmıştır. Spike LR2, kablosuz kontrol sistemi aracılığıyla kullanıcı tarafından yönlendirilebilmektedir.

İLGİLİ İÇERİK: UMTAS-GM: En tehlikeli Türk tanksavar füzesi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Indo Defensa

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu