İşte Anbean Rus Su-25’inin Vurulma ve Pilotun Atlama Anları!

Roketsan-ATMACA-Banner

Rus Hava Kuvvetleri’ne ait bir Su-25 Yakın Hava Desteği Uçağı, Ukrayna hava savunma unsurları tarafından vuruldu. Uçağın vurulma ve pilotun atlama anları anbean kameraya yansıdı.

Rusya Federasyonu ile Ukrayna arasında Şubat 2022’de patlak veren savaş, tüm şiddetiyle devam ediyor. Her iki taraftan da ciddi kayıplar verilirken; Rus Hava Kuvvetleri, savaş esnasında büyük darbe aldı. Ukrayna Ordusu, hava savunma unsurlarını aktif olarak kullanılıyor.

STM Banner

Son olarak bölgeden çarpıcı bir görüntü daha geldi. Rusya’ya ait Su-25 tipi yakın hava desteği uçağının vurulduğu ve pilotunun atladığı anlar, anbean pilotun kaskındaki kamera tarafından kaydedildi. Ukrayna’ya ait hava savunma unsurları tarafından vurulan uçak yere çakılarak infilak ederken, pilotu ise fırlatma koltuğu sayesinde uçaktan ayrıldı ve paraşütle yere indi. Pilotun yere indiği görüntülere yansısa da son durumu hakkında bilgi bulunmuyor.

Ukrayna, savaşın başından beri batı ülkeleri tarafından yoğun bir silah desteğine maruz kalıyor. Hava savunma alanında hem omuzdan atılan portatif hava savunma füze sistemleri (MANPADS) hem de orta menzilli hava savunma füze sistemleri, çeşitli ülkeler tarafından Ukrayna’ya sevk edildi. Son olarak Almanya, Ukrayna’ya bir batarya IRIS-T SLM hava savunma sistemi sevk ettiğini açıklamıştı.

IRIS-T Hava Savunma Sistemi
IRIS-T Hava Savunma Sistemi

IRIS-T SLM Hava Savunma Sistemi

IRIS-T SLM hava savunma sistemi IRIS-T havadan havaya füzesinin yerden atılacak şekilde büyütülmüş ve modifiye edilmiş hali. 40 kilometre menzilde ve 20 km irtifadaki hedeflere karşı etkili olabilmekte.

IRIS-T SLM hava savunma sisteminin füzeleri aktif radar arayıcı başlığa ve ara safha veribağı güdümüne sahipler ve 250km menzilli çok fonksiyonlu TRML-4D AESA radarı tarafından hedeflendiriliyorlar.

Ukrayna’nın elindeki diğer hava savunma sistemlerine kıyasla karşı tedbirlere daha dayanıklı olan IRIS-T SLM, büyük kalibreli roketler ile güdümlü mühimmatlara karşı da savunma yapabilmesiyle diğer sistemlere göre büyük bir kabiliyet artışı sağlıyor.

Şimdiye kadar yok edilen Buk M1 hava savunma sistemlerinin görevlerini alacağı tahmin ediliyor. Yüksek irtifada görev yapan Rus uçakları için önceki sistemlere göre daha büyük tehdit olacak. Aktif radar ve veribağı güdümlü olmaları sayesinde Rus uçaklarının hedef alındıklarını fark etmemelerini sağlayacak.

Ukrayna’ya geçtiğimiz aylarda Slovakya envanterinden S-300PS hava savunma sistemi teslimatı da yapılmıştı. S-300PS’lerin ne kadar efektif oldukları konusunda ise herhangi bir bilgi yok.


ÖNERİLEN İÇERİK: ABD Ukrayna’ya Sevk Ettiği Silahların Listesini Açıkladı

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu