Japonya’dan Devasa Adetlerde Tomahawk Füzesi Alım Planı

Roketsan-ATMACA-Banner

Yomiuri gazetesinin Çarşamba günü bildirdiğine göre, Japonya Mart 2028’de sona eren mali yıla kadar 500 adet ABD yapımı Tomahawk seyir füzesi satın alabilir.

Çin’in hızlı askeri modernleşme faaliyetleri ve Kuzey Kore’nin füze testleri devam ederken Japonya, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük silah yığınağını sürdürüyor.

STM Banner

Japonya, yıl sonuna kadar ulusal güvenlik stratejisini ve diğer kilit savunma pozisyonlarını gözden geçirmeyi planlıyor. Japonya ordusuna hem denizdeki hem de karadaki hedefleri uzun menzilden vurabilme yeteneği kazandırmak için yeni bir stratejinin parçası olarak, karadaki füzelerin menzilini genişletmeyi planladığını zaten açıkladı.

Tedariki planlanan 500 adet Tomahawk Seyir Füzesi ile Japon Ordusu’nun uzun menzilli vuruş kapasitesinin, ciddi oranda artacağı üzerinde duruluyor. Tomahawk’lar 1.000 km’den (620 mil) uzaktaki hedefleri vurabiliyor. Bu, Çin’in bazı bölgelerini ve Rusya’nın Doğusu’nu, Japon Ordusu’nun menziline sokabilir.

tomahawk füze, Tomahawk füzesi, Tomahawk seyir füzesi, raytheon Tomahawk, Tomahawk suriye

Esasındaki karadaki hedefleri vurmak üzere geliştirilen Tomahawk, Aralık 2020’de testleri tamamlanan Blok V konfigürasyonu ile birlikte deniz hedeflerini de vurabilir duruma getirildi. Tüm Blok IV Tomahawk’lar Blok V standardına dönüştürülürken, kalan Blok III füzeler de kullanımdan kaldırılacak. Blok IV Füzelerinin modernizasyonu için ABD Donanması, Raytheon ile 493 milyon 440 bin dolar değerinde bir sözleşme imzalamıştı.

Nikkei gazetesi ise Japonya’nın caydırıcılığı artırmak için 2030’a kadar hipersonik füzeler konuşlandırmayı düşündüğünü bildirdi.

ÖNERİLEN İÇERİK: Çavuşoğlu’ndan Japonya’da SİHA Açıklaması


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Reuters

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu