Kanada, Türkiye’ye Satmadığı Kameraları Ukrayna’ya Tedarik Edecek

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna’nın Bayraktar TB2’leri için kamera tedarikine izin veren Kanada, aynı kameraları Türkiye’ye satmamaya devam ediyor.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Çarşamba günü yaptığı acıkmayla Kanada’nın Ukrayna’ya 50 milyon dolarlık askeri ve insani bir yardım sağlayacağını kaydetti. Bu paranın bir kısmıyla Ukrayna’nın Bayraktar TB2’lerinde kullanılan WESCAM EO/IR sistemlerinin de tedarik edileceği öğrenildi.

STM Banner

Kanadalı kaynaklara göre L3Harris WESCAM tarafından üretilen kameralardan yaklaşık 30-40 adet tedarik edilecek ve Ukrayna’nın hizmetine sunulacak.

Ukrayna’nın Bayraktar TB2’lerinde Kanadalı WESCAM firması üretimi MX-15D EO/IR hedefleme sistemleri kullanılıyor.

WESCAM MX-15D EO/IR Sensörü
WESCAM MX-15D EO/IR Sensörü

Türkiye’ye Yönelik Ambargoya Devam

Türkiye’ye yönelik WESCAM ambargosunu sürdüren Kanada, son kullanıcısı Ukrayna olan kameraların ihraç iznine izin vermeye devam edecek. Türkiye’nin son kullanıcısı olacağı kameraların satışına ise hala izin verilmiyor.

Türkiye’nin Bayraktar TB2 SİHA ihraç ettiği bazı ülkeler Kanada’dan taviz kopararak WESCAM kameraları kullanmaya devam edebiliyor.

Kanada, geçtiğimiz yıl Nisan ayında Türkiye’ye yönelik kamera ambargosunu bir kez daha yürürlüğe koymuştu. Türkiye, Kanada’nın ambargo kararına sert tepki göstermişti.

ÖNERİLEN İÇERİK: Türkiye’ye Ambargo Uygulayan Kanadalı Savunma Şirketi Battı


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Ottawa Citizen

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu