Kanada’dan Türkiye’ye savunma ambargosunda yeni karar

Roketsan-ATMACA-Banner

Savunma sanayii alanında Türkiye’ye ambargo uygulayan Kanada, bu kararından vazgeçti. Kanada’nın Türkiye’ye yönelik savunma sanayii ambargosu kaldırıldı.

TBMM’nin İsveç’in NATO üyeliğini onaylamasının ve kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından uluslararası arenada da dikkat çeken gelişmeler yaşanıyor. ABD’den F-16 satışı konusunda ılımlı mesajlar gelirken, Kanada ise Türkiye’ye 2020’den beri devam eden silah ihracatındaki kısıtlamaların kaldırılması için harekete geçti.

STM Banner

KANADA, TÜRKİYE’YE SİLAH İHRACATI KISITLAMALARINI KALDIRACAK

İsminin açıklanmasını istemeyen iki kaynak Reuters’a yaptığı açıklamada, Türkiye’nin İsveç’in NATO’ya katılımıyla ilgili nihai belgeleri bugün ABD’ye göndermesinin beklendiğini ve bunun Kanada’nın ihracat kısıtlamalarını derhal kaldırmasının önünü açacağını söyledi.

Bir başka kaynak ise bu konuda görüşmelerin aylardır sürdüğünü ve ocak ayı başlarında anlaşmaya varıldığını söyledi. Söz konusu anlaşmanın İsveç’in NATO onayı tamamlandıktan sonra yürürlüğe gireceği belirtildi.

Bayraktar-TB2

Türkiye’ye yönelik Kanada’nın savunma sanayii ambargosu

Kanada hükümeti, Azerbaycan’ın Karabağ’a yönelik gerçekleştirdiği ‘Tek Vatan Harekatı’ esnasında Türk SİHA’larının oynadığı rol sebebi ile Türkiye’ye ambargo kararı almıştı. Bu doğrultuda Türk SİHA’ları için ürün tedarikinde bulunan L3Harris Wescam ve Telemus Systems gibi bir dizi Kanadalı şirketin, Türkiye’ye savunma ürünleri ihraç etmesi engellenmişti.

Kanada’nın Türkiye’ye yönelik ambargo kararı, Kanadalı şirketlerin milyonlarca dolar zarar etmesine sebebiyet verdi. Ürünlerinin tek kullanıcısı TUSAŞ olan Telemus Systems şirketi ise 2021 yılının ilk 7 ayı içerisinde hiç gelir sağlayamayarak battı. Şirket, TUSAŞ’ın ANKA MALE İHA platformu için istihbarat sistemleri tedarik ediyordu.

L3Harris Wescam’in; AKINCI, Bayraktar TB2, AKSUNGUR ve ANKA’ların yanında elektro-optik sistem satamamasından ötürü en az 250-300 milyon dolar kardan zarar ettiği değerlendiriliyor.

ASELFLIR-500T

ASELSAN’dan millileştirme

Türkiye’de ise ASELSAN, ilk olarak CATS’in yarım kalan geliştirme faaliyetlerini hızla tamamladı ve birçok ülkeye onlarca CATS teslim etti.

Akabinde ise çok daha gelişmiş özelliklere sahip olan ASELFLIR-500’ü geliştirdi. Bu sistemin de gelecek haftalardan itibaren kullanıma sunulması bekleniyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu