KF-21 IRIS-T füzesini ilk kez ateşledi

Roketsan-ATMACA-Banner

Güney Kore’nin süpersonik savaş uçağı KF-21 “Boramae”, IRIS-T füzesiyle ilk kısa menzilli havadan havaya füze testini başarıyla gerçekleştirdi.

KF-21’in 2 numaralı prototipi, ilk AIM-2000 (IRIS-T) görüş içi havadan havaya füze test atışını başarıyla gerçekleştirdi. Atış sırasında ‘güvenli bırakma’ konusu test edildiği için füzede harp başlığı bulunmuyordu ve herhangi bir hedef vurulmadı.

STM Banner

IRIS-T testi, Güney Kore Hava Kuvvetleri ile KAI şirketi tarafından Güney Çin Denizi üzerinde gerçekleştirildi. Testin amacı, füze atışı sırasında uçağın gövde yapısında, motorlarında ve aerodinamik özelliklerde meydana gelebilecek değişiklikleri kontrol ederek güvenliği doğrulamak ve silahlandırma işlemleriyle ilgili aviyonik sistemlerin normal çalıştığından emin olmak olarak açıkladı.

KF-21, geçtiğimiz hafta da METEOR Görüş Ötesi Hava Hava Füzesi ile 20mm Otomatik Top atışları gerçekleştirmişti.

İlk uçuşunu Temmuz 2022’de gerçekleştiren KF-21, o tarihten bu yana 150’den fazla uçuş testi gerçekleştirerek süpersonik uçuş kabiliyetini ve gece uçuş performansını ortaya koydu ve aktif elektronik faz dizinli (AESA) radarıyla gerçekleştirdiği başarılı test uçuşunun ardından silahlı uçuş testleri yelpazesini genişletiyor. Gelecekte, KF-21; alçak irtifa, yüksek irtifa, düşük hız ve süpersonik hız gibi tüm uçuş parametrelerinde mühimmat ayırma ve atış testleri yaparak silah stabilitesini ve performansını doğrulamaya devam edecek.

Ayrıca, projenin ortağı olan Endonezya’nın geçen yıl Kasım ayını takip eden üç ay içinde projedeki payını ödediği bildirildi. Askeri bir kaynak “Endonezya bu yılki katkı payı için bütçelenen 40 milyar won’u (30.4 milyon $) Şubat ayında ödedi” dedi. Endonezya, Ocak 2019’dan bu yana ödeme yapmamasının ardından geçen yıl Kasım ayında 9.4 milyar won ödemişti.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, yna

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu