Kırım’daki Kerç Köprüsü SVBIED Saldırısında Ağır Hasar Aldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Kırım Yarımadası’nın anakara ile bağlantısını sağlayan Kerç Boğazı Köprüsü, SVBIED saldırısı sonrası hasar aldı. Köprüde karayolu ve demiryolu trafiği durduruldu.

Bugün sabah saatlerinde henüz hava aydınlanmamışken, Kırım Yarımadası’nda bulunan Kerç Boğazı Köprüsü’nde büyük bir patlama meydana geldi. Patlama sonrası köprü, hem karayolu hem de demiryolu açısından kullanılamaz hale geldi.

STM Banner

Patlamanın üzerinden çok geçmeden ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı. Ayrıntılara göre; kırmızı kasalı bir, Rus güvenlik noktasından geçiş yaparak Kerç Köprüsü’ne giriş yaptı. Köprüde bir süre seyreden patlayıcı yüklü tırın infilak etmesi sonucunda köprüde bulunan kara ve demiryolu, kullanamaz hale geldi. Ayrıca o esnada demiryolunda bulunan yakıt yüklü tankların alev alması sonucu yangın çıktı. Köprü tamamen yıkılmasa da bir bölümünde, ciddi miktarda hasar meydana geldiği görüldü.

Rusya Federasyonu’nun adeta bir askeri üs haline getirdiği Kırım için Kerç Köprüsü, stratejik öneme sahip. Anakara ile Kırım Yarımadası arasındaki bütün lojistik, Kerç Köprüsü aracılığıyla sağlanıyordu. İnşa faaliyetleri 2015 yılında başlayan köprü, 2018’de Vladimir Putin tarafından açılmıştı.

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Medvedev daha önceden yaptığı açıklamada, ”Böyle bir şey olması (köprünün vurulması) durumunda oradaki herkes için anında kıyamet günü gelecek, çok hızlı ve sert bir şekilde” demişti.

Ukrayna’nın Kerç Köprüsü’nü kullanılmaz hale getirmek için kullandığı teknik, SVBIED (Tahrip Gücü Yüksek Bombalı Araç) olarak biliniyor. Suriye’de DAEŞ terör örgütü tarafından da tercih edilen SVBIED tekniği, çok yıkıcı sonuçlara yol açabiliyor.


  Sarsılmaz
Başa dön tuşu