KIZILELMA F-35’i Yenebilecek Mi?

Roketsan-ATMACA-Banner

BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, insansız savaş uçaklarının 5. nesil insanlı uçakları yenip yenemeyeceğine ilişkin soruyu yanıtladı.

Geçtiğimiz gün tv100 canlı yayınına konuk olan Selçuk Bayraktar, ‘KIZILELMA, F-35’i yenebilir mi?” şeklindeki soruya ithafen insansız savaş uçaklarının, 5. nesil insanlı savaş uçaklarına karşı üstünlük kurup kuramayacağı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

STM Banner

Henüz ilk uçuşunu yapmış bir insansız savaş uçağı için siz ‘Bu, F-35’i yener’ derseniz, bu çok gerçek dışı olur. Envantere girecek duruma geldiğinde ise belirli konularda üstünlük sağlayabilir. Bir kere insansız savaş uçaklarının maliyetleri çok daha ucuz olduğu için insanlı uçaklar, bir filo ile karşı karşıya kalacaklar ve pilot yok. Dolayısı ile insanlı bir uçak, insansız bir uçağa karşı çok daha dikkatli davranacaktır.

Karşınızda bir robot var ve bu çok korkutucu bir şey. O düştüğü zaman bir insan kaybolmuyor, makine kaybolmuş oluyor. O durumda 4. nesil uçaklara karşı büyük bir üstünlük sağlayabilir ama 5. nesil uçakların çok gelişmiş radarları var. Onlara karşı ise bütün alt sistemleri tamamlandığında, elbette 5. neslin pabucunu bir anlamda dama atacak.” dedi.

Açıklamaların tamamı:


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu