Kremlin Sözcüsü Peskov: Korktuğumuz Şey Başımıza Geldi

Roketsan-ATMACA-Banner

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye’nin Ukrayna’ya tedarik ettiği SİHA’ların Donbass’taki temas hattında istikrarsızlığa yol açabileceğini belirtti.

Putin’in Sözcüsü olarak görev icra eden Peskov’a göre Türkiye ve Rusya arasında “özel ve iyi bir ilişki” olduğunu kaydederken Rusya’nın korkularının gerçeğe dönüştüğünü kaydetti.

STM Banner

Peskov: “Türkiye ile gerçekten özel ve iyi ilişkilerimiz var ancak bu durumda, ne yazık ki, bu tür silahların Ukrayna ordusuna tedarik edilmesinin temas hattındaki durumun istikrarsızlaşmasına yol açabileceğine dair korkularımız gerçekleşti.”

Peskov, Bayraktar TB2 SİHA gibi silahların Ukrayna’nın bu bölgesinde kullanılabileceğini ve bunun sadece istikrarsızlığa yol açacağını vurguladı.

“Bu gelişme Ukrayna sorununun çözümüne katkıda bulunmaz.”

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, envanterinde bulunan Bayraktar TB2 SİHA’lar ile Donbass’ta bulunan Rus yanlısı ayrılıkçı güçleri dün ilk kez hedef almıştı.

Ukrayna medyasında yer alan haberlere göre Ukrayna’ya ait Bayraktar TB2 SİHA’lar, Donbass’ta bulunan Granitnoye köyündeki Rus yanlısı ayrılıkçı güçlere ait topçu bataryasını hedef aldı ve imha etti.

Lavrov’dan Açıklama

Ukrayna’nın Bayraktar TB2’leri Donbass’ta kullanması üzerine Rusya’dan bir tepki de Rus Dışişleri Bakanı Lavrov’dan geldi.

“Bayraktar insansız hava aracının Ukrayna Silahlı Kuvvetleri tarafından Donbass’taki mevzilerde kullanıldığına dair raporlara gelince şimdi bu bilgiyi teyit etmeye çalışıyoruz. Kiev yetkililerinin son açıklamalarından gerçeğin nerede olduğunu ve kurgunun nerede olduğunu anlamak çok zor. Ve şimdi Donbass temsilcileriyle temaslar da dahil olmak üzere mümkün olan tüm yollarla iki kez kontrol ediyoruz.”

Lavrov: “Elbette tarih, Ukrayna’nın yarın NATO’ya kabul edilmesi yönündeki kaprisli taleplerinden hoşlanan herkesi düşündürmelidir. Ve elbette neo-Naziler tarafından kontrol edilen Kiev rejimini silahlandıranları da düşündürmelidir.”

Teyit Geldi

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı ise Bayraktar TB2 SİHA’ların Donbass’ta ilk kez kullanıldığını teyit etti. Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada Granitnoye köyü yakınlarında bulunan Rus yanlısı ayrılıkçı grupların saat 14.25 ve 15.15’te D-30 obüsüyle atışlar gerçekleştirdiği belirtildi.

Rus yanlısı grupların obüslü saldırıları sonrasında iki Ukraynalı asker yaralandı. Ukrayna tarafı derhal diplomatik girişimleri başlatmasına rağmen karşı taraf taleplere yanıt vermedi.

Düşman ateşinin baskı altına alınması ise Ukrayna Genelkurmay Başkanı’nın emriyle Bayraktar TB2 SİHA’dan atış icra edildi. Yapılan açıklamada Bayraktar TB2’nin temas hattını geçmediği ve yapılan atış sonrasında Rus işgal güçlerine ait obüsün güdümlü bir bombayla imha edildiği kaydedildi.

Ukrayna tarafının gösterdiği reaksiyon sonrasında Rus yanlısı güçlerin topçu atışları ise kesildi.

ÖNERİLEN İÇERİK: Ukrayna’ya Ait Bayraktar TB2 SİHA Rus Yanlısı Güçleri Vurdu


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Tass

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu