Kuveyt’e 3 Milyar Dolarlık NASAMS Onayı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Dışişleri Bakanlığı, Kuveyt’e 3 Milyar Dolar tahmini bedel ile NASAMS Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) satışını onayladı.

Son dönemde silah tedarikini arttıran Kuveyt, 27 Eylül 2022 tarihinde ABD’den 250 milyon dolar değerinde tank mühimmatı tedarikine karar vermişti. Yalnızca 10 gün sonra Kuveyt, bu sefer de NASAMS Orta Menzilli Hava Savunma Füze Sistemi tedariki için ABD’den onay aldı.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre söz konusu satış; 7 adet AN/MPQ-64FI Sentinel Hava Radarını, 63 adet AIM-120C-8 AMRAAM Füzesini, 63 adet AMRAAM-ER Füzesini, 63 adet AIM-9X Sidewinder Blok II Füzesini, 12 adet Lançer Sistemini, IFF Sistemlerini ve bağlantılı birçok ekipmanı içeriyor.

Söz konusu satış ile ilgili olarak ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Önerilen bu satış, Orta Doğu’da siyasi istikrar ve ekonomik ilerleme için önemli bir güç olan NATO üyesi olmayan Başlıca bir müttefikin güvenliğini geliştirmeye yardımcı olarak ABD’nin dış politika ve ulusal güvenlik hedeflerini destekleyecektir.

NASAMS

Önerilen satış, bölgesel kötü niyetli aktörlere karşı kendini savunma yeteneğini artırarak ve ABD güçleri ve diğer Körfez ülkeleri tarafından işletilen sistemlerle birlikte çalışabilirliği geliştirerek Kuveyt’in mevcut ve gelecekteki tehditleri karşılama kapasitesini geliştirecek. Kuveyt’in savunma yeteneklerine devam eden yatırımı, sınırlarını, enerji altyapısını ve ülkede yaşayan ve çalışan 4.000’den fazla ABD vatandaşı ve askeri personel de dahil olmak üzere sakinlerini korumak için çok önemlidir. Kuveyt bu yeteneği silahlı kuvvetlerine katmakta zorluk çekmeyecek.

Ana yüklenici Raytheon Missiles and Defense, Tucson, AZ olacak. Önerilen bu satışın uygulanması, NASAMS’ın teslimatını desteklemek ve destek ve ekipman tanıma sağlamak için üç (3) ABD Hükümeti ve beş (5) yüklenici temsilcisinin Kuveyt’e atanmasını gerektirecektir. Altı (6) yüklenici, ekipmanın müteakip desteği için yaklaşık üç (3) yıl boyunca Kuveyt’te görevlendirilecektir.” ifadelerine yer verildi.

NASAMS Hava Savunma Sistemi

NASAMS hava savunma sistemi kısa menzilliden orta menzilliye birçok füzeyi ateşleme kabiliyetine sahip. NASAMS’ın en yeni varyantları AIM-9X, AMRAAM ve AMRAAM-ER füzelerini ateşleyebiliyor. AMRAAM füzeleri ile birlikte sistemin etkinlik menzili 25 kilometre civarında.

Ukrayna’ya verilebilecek en mantıklı hava savunma sistemi olan NASAMS’ın teslimiyle alakalı bazı riskler bulunuyor. Bu risklerdenbirisi NASAMS’ın oldukça yeni olan füzeleri ve ekipmanları kullanması.

Bu ekipmanların özellikle de füzelerin bir şekilde Rus tarafının eline geçmesi, NATO’nun ana havadan havaya füzeleri olan AIM-9X ve AMRAAM füzelerinin Ruslar tarafından bilinmesi anlamına geliyor. Bunun için ne tür bir tedbir alındığı bilinmiyor. Sistemlerin Kiev’e konuşlandırılmış olması, cephe hattı gerisinde olması sebebiyle en büyük tedbir olabilir.

ÖNERİLEN İÇERİK: LEVENT Hava Savunma Füzesinin Tasarımı İlk Kez Paylaşıldı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu