Letonya’dan NSM Kıyı Savunma Füze Sistemi tedariki

Roketsan-ATMACA-Banner

Letonya, NSM’e yeşil ışık yaktı… Letonya, ABD ile Norveç tarafından ortaklaşa geliştirilen NSM Kıyı Savunma Füze Sistemi’ni satın alıyor.

Rusya-Ukrayna Savaşı ile beraber bölge ülkeleri, silahlanma faaliyetlerini arttırmaya devam ediyor. Bu kapsamda yeni bir hamle Letonya’dan geldi. Letonya, ABD’li Lockheed Martin ve Norveçli Kongsberg firmaları tarafından ortaklaşa geliştirilen NSM Kıyı Savunma Füze Sistemi’ni satın alıyor. ABD, 110 milyon dolarlık siparişin bildirisini yayınladı.

STM Banner

Letonya’nın NSM kıyı savunma füze sistemiyle ilgilendiği, geçtiğimiz yılın Aralık ayında ortaya çıkmıştı. NSM füzeleriyle birlikte Letonya halihazırda NATO gölüne dönmüş Baltık Denizi’ndeki savunma kabiliyetlerini arttıracak.

Toplam değeri 110 milyon doları bulan alım; füzeleri, eğitim füzelerini, batarya araçlarını, yedek parçaları ve çeşitli eğitimleri içermekte.

Naval Strike Missile (NSM)

NSM, son teknoloji ürünü tasarımı ve kompozit malzemeleri sayesinde düşük görünürlük özelliği barındırmakta. 400 kilogramın (880 lb) biraz üzerinde olan füze, 185 km’den (115 mil; 100 nmi) daha fazla menzildeki kıyı ve açık deniz hedeflerine angaje olabilmektedir.

NSM füzesi

125kg ağırlığında parçacık etkili harp başlığı ile donatılmıştır. NSM, yeryüzü üzerinde ve etrafında uçma, sea-skimming modunda seyahat etme ve terminal aşamasında rastgele manevralar yapma yeteneklerine sahiptir. GPS/INS ve çift yönlü veribağı ile ara safha güdümünü sağlayan NSM, terminal aşama güdümü için ise kızılötesi görüntüleyici arayıcı başlığa (IIR) güvenmekte.

Tipik bir NSM kıyı savunma bataryasında 3 adet füze fırlatıcı araç, 1 adet batarya komuta aracı, 3 adet muharebe komuta aracı, 1 adet mobil haberleşme merkezi, 1 adet TRS-15C radarı ile donatılmış arama radar aracı, 1 adet füze yükleme aracı ve 1 adet mobil atölye aracı bulunmaktadır.

Her bir füze fırlatıcı araç 4 adet füzeye kadar taşıyabilmektedir. Toplamda en fazla 4 adet füze fırlatıcı araç, komuta kontrol aracından 10km öteye kadar fiber optik kablolar ile bağlanabilir.

NSM Füzesi

2021 yılında Romanya’da NSM füzelerinin kıyı savunma varyantını envanterine almak için seçmişti. Romanya sistemin teslimatını bekliyor. NSM kıyı savunma sistemi şuanda Polonya envanterinde bulunmakta.

Polonya’nın daha fazla NSM kıyı savunma bataryası alımı içinde harekete geçeceği belirtiliyor. Kıyı savunma konfigürasyonu haricinde NSM, birçok farklı ülkenin donanmasında farklı tipte gemiler üzerinde hizmet veriyor.

Türkiye ise NSM’den daha gelişmiş özelliklere sahip, BARBAROS Kıyı Savunma Füze Sistemi‘ni geliştirmektedir. BARBAROS Sistemi, ATMACA Gemisavar Füzesi tabanlıdır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu