Litvanya’ya 16.6 milyon avroluk Javelin füzesi teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD, Litvanya’ya 16.6 milyon avro değerinde yeni bir Javelin Omuzdan Atılan Tanksavar Füze Sistemi (MANPATS) teslimatı gerçekleştirdi.

Litvanya, Javelin için ilk siparişini 2015 yılında vermişti. 55 milyon dolar değerinde sipariş kapsamında ABD, Litvanya’ya 220 adet Javelin Füzesi ve 74 adet Javelin Komuta/Fırlatma Ünitesi (CLU) teslim etti. Aralık 2021’de ABD, Litvanya’ya 125 milyon dolar değerindeki yeni bir Javelin MANPATS paketinin satışını onayladı.

STM Banner

Yeni paket, 230 adet FGM-148F Javelin Anti-Tank Füzesi’ni ve 20 adet Javelin Komuta/Fırlatma Ünitesi’ni kapsıyor. Bu kapsamda Javelin’in üreticisi Raytheon/Lockheed Martin Corporation Joint Venture, Litvanya’ya yönelik 16.6 milyon avro değerinde yeni bir Javelin MANPATS partisinin teslimatını gerçekleştirdi.

Litvanya Savunma Bakanı Laurynas Kasčiūnas, bu teslimatın önemini vurgulayarak, “Amerika Birleşik Devletleri, Litvanya’nın stratejik bir ortağı ve Baltık bölgesinin güvenliğini sağlamak için kilit müttefiklerden biridir. Amerika Birleşik Devletleri’nden alınan ve tedarik edilen Javelin tanksavar sistemleri şüphesiz Litvanya Silahlı Kuvvetleri’nin muharebe yeteneklerinin ve caydırıcılığının uzun vadeli geliştirilmesine katkıda bulunuyor.” dedi.

fgm-148f

Bakanlığa göre Litvanya, yeni askeri teçhizat ve silahlarının yüzde 20’sinden fazlasını ABD’den tedarik etti.

Javelin Füzesi

FGM-148 Javelin füzesi, en tehlikeli anti-tank füzelerindendir. Çünkü bu sistem; lançerdeki füzeyi, tankların ve zırhlı araçların en zayıf ve kritik bölgelerinden birisi olan tavan kısmına gönderebilmekte, çok ince bir zırh ile karşılaştığı için de delip geçebilmekte ve hedefini imha etmektedir. 800mm’ye kadar zırh delebilen sistem, 2.5 kilometre menzile sahiptir. Sistem, birçok ülke tarafından kullanılmaktadır.

Türkiye’de de Roketsan, Javelin ile aynı sınıfta bulunan KARAOK Tanksavar Füzesi’nin üretimine halihazırda devam etmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu