Londra’dan 4 milyar dolarlık telsiz sözleşmesine fesih

Roketsan-ATMACA-Banner

Birleşik Krallık, ABD’li General Dynamics şirketiyle imzalamış olduğu 500 milyon dolarlık telsiz sözleşmesini iptal etti. Programın toplam değeri, 4 milyar dolara ulaşacaktı.

Financial Times’a göre; Birleşik Krallık hükümeti, İngiliz Ordusunun yeni askeri iletişim sistemi programının önemli bir bölümünü teslim edememesi üzerine General Dynamics ile 395 milyon sterlinlik sözleşmeyi feshetti.

STM Banner

Morpheus olarak bilinen 3.2 milyar sterlinlik yeni nesil taktik iletişim sistemi, yaklaşık 20 yıl önce kullanılmaya başlanan teknolojinin yerini alacaktı.

General Dynamics’in Aralık 2020’de projenin önemli bir bölümü için “laboratuarda test edilmiş bir tasarım” sunması gerekiyordu. Ancak savunma tedarik bakanı James Cartlidge Perşembe günü yaptığı yazılı açıklamada, orijinal zaman çizelgesine göre teslimatın “karşılanmadığını” ve Morpheus projesindeki ilerlemenin “beklediğimizin altında” kaldığını söyledi.

Sonuç olarak da sözleşmenin “artık sona erdiğini” sözlerine ekledi.

Challenger 2 Ana Muharebe Tankı
Challenger 2 Ana Muharebe Tankı

İngiliz Ordusu’nun gelecekteki zırhlı araçlarının “beyni” olarak tanımlanan Morpheus, sensörleri ve silahları birbirine bağlayacak bir ağ olarak sunuluyor. Proje, telsizler de dahil olmak üzere hem yazılım hem de donanım içeriyor.

Cartlidge “ticari gizliliği” gerekçe göstererek General Dynamics ile yapılan görüşmeler hakkında ayrıntı vermekten kaçındı ancak iptalle ilgili düzenlemelerin hem Hazine hem de Kabine Ofisi tarafından “vergi mükellefleri için paranın karşılığını en iyi şekilde veren yaklaşım” olarak “doğrulandığını” sözlerine ekledi.

Cartlidge, bakanlığın Morpheus faaliyete geçene kadar mevcut sistem Bowman’ı işler halde tutmak için planlı bir güncelleme sunmasını sağlamak üzere General Dynamics ile çalışmaya devam edeceğini söyledi.


Kaynak: FT

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu