M-60TM ve Leopard 2A4 Modernizasyon Projelerinde Son Durum

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait M-60TM ve Leopard 2A4 Ana Muharebe Tankları (AMT), TİYK-M60T ve TİYK-LEO 2A4 gibi projeler ile modernize ediliyorlar.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 2016 yılında gerçekleştirilen Fırat Kalkanı Harekatı, birçoğu acı nitelikte olmak üzere önemli tecrübe kazanımlarına yol açtı. Bu tecrübeler ışığında, çeşitli tank modernizasyon projeleri başlatıldı.

STM Banner

Halihazırda Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın nitelikli ana muharebe tankı envanteri, 330+ adet Leopard 2A4 ile 160+ adet M-60TM oluşuyor. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Suriye’de gerçekleştirilen Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatları, zırhlı birliklerin önemli tecrübeler elde etmesini sağladı. Edinilen bu tecrübelerin ardından eldeki mevcut AMT’lerin modernizasyonunun şart olduğu, maalesef muharebe sahasında meydana gelen olayların ardından bir kez daha net olarak anlaşıldı.

M-60T Modernizasyonu

FIRAT-M60T

Bu kapsamda; M-60T tankları, ‘acil harekat ihtiyacı’ kapsamında FIRAT-M60T Projesi adı altında modernize edildiler. Modernize edilen M-60T Tankları; Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi (YAMGÖZ), Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (SARP), Teleskopik Periskop Sistemi (TEPES), Tank Lazer Uyarı Sistemi (TLUS), PULAT Aktif Koruma Sistemi, İç Astar Koruma (Spall Liner), Yardımcı Akım Sistemi, İklimlendirme Sistemi ve Güç Dağıtım Sistemi ile teçhiz edildi.

FIRAT-M60T
M60TM Tankları

FIRAT-M60T Modernizasyon Projesi sonucunda bütün M-60T Tankları, ‘M-60TM’ standardına yükseltilmiş oldu. Modernize edilen M60T Tankları, muharebe sahasına geri gönderildiler ve Suriye’de gerçekleştirilen farklı harekatlarda görev aldılar. Halen de alıyorlar.

TİYK-M60T

Acil harekat ihtiyacı kapsamında modernize edilen M60T Tankları, her ne kadar M60TM standardına yükseltilse de atış kontrol sistemlerin değiştirilmesi ve ilave eklemeler yapılması önem taşıyordu. Bu kapsamda 2022 yılının ikinci yarısında “M60T Tanklarına İlave Yetenek Kazandırılması Projesi Sözleşmesi (TİYK-M60T Projesi)”, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında imzalandı.

TİYK-M60T Projesi kapsamında ise M60TM’ler; Volkan-M Atış Kontrol Sistemi, Tank Komuta Kontrol Muhabere Bilgi Sistemi, İlave Zırh Blokları ve Mürettebat Koltukları ile teçhiz edilecekler. Ayrıca modernizasyon sonrası tanklar, teslimat öncesinde Fabrika Seviyesi Bakım/Tamir (FASBAT)’den geçecekler.

Leopard 2A4 Modernizasyonu

Esasında Leopard 2A4 Tankları, halihazırda Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki en modern tank olma sıfatına sahipler. 2000’li yıllarda Türkiye, Almanya’dan 339+15 adet Leopard 2A4 tedarik etti. Fırat Kalkanı Harekatı esnasında genç yaştaki bu tankların, özellikle zırh korumalarının yetersiz olduğu görüldü. Çünkü Suriye, her türlü modern tanksavar silahının ve SVBIED (patlayıcı yüklü araç) saldırı tekniklerinin kullanıldığı bir muharebe sahasıydı.

Leopard 2A4T1

Yine acil harekat ihtiyaçları kapsamında ilk olarak 40 adet Leopard 2A4 Tankı, Roketsan tarafından zırh modernizasyonuna tabii tutuldu. SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; 2021 yılında başlayan teslimatlar, 40 adet tankın tamamı için tamamlandı.

Modernize edilen Leopard 2A4T1 Tankları; Roketsan üretimi Tepkisel Reaktif Zırh (ERA), Add-on-Zırh ve Yüksek Balistik Mukavemete Sahip Kafes Zırh ile modernize edildiler. Özetle tanklar, sadece zırh iyileştirmesine tabi tutuldu.

TİYK-LEO 2A4 Projesi

Her ne kadar zırh modernizasyonuna tabi tutulsa da Leopard 2A4 Tankları, elektronik modernizasyona da ihtiyaç duymaktaydılar. Bu kapsamda yine Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından “Leopard 2A4 Tanklarına İlave Yetenek Kazandırılması Projesi (TİYK-LEO 2A4)” başlatıldı.

TİYK-LEO 2A4 Projesi kapsamında BMC, 81+250 adet Leopard 2A4 Tankı kapsamlı modernizasyona tabi tutacak. Alt yükleniciler ise Roketsan ile ASELSAN olacak.

ALTAY Leopard2A4
ALTAY Kuleli Leopard 2A4

Oldukça geniş ölçekli bir modernizasyon projesi olan TİYK-LEO 2A4; zırha ek olarak atış kontrol sistemi ve aktif koruma sistemi gibi modernizasyonları da içeriyor.

TİYK-LEO 2A4 Projesi sonuçlandığında, daha önce ASELSAN tarafından yürütülen ancak seri üretime geçmeyen bir modernizasyon projesi ile ortaya çıkarılan ‘Leopard 2A4 NG’ye benzer bir kabiliyet artışı yaşanacağı üzerinde durulmaktadır.

Ayrıca TİYK-LEO 2A4 Projesi kapsamında modernize edilecek tanklara, ALTAY Tankı’nın taretinin entegre edilmesi ihtimalinin bulunduğu şeklinde duyumlar da mevcuttur. Ancak bu bilgi, şu an kesin değildir. BMC tarafından geçtiğimiz yıl, ALTAY Taretli bir Leopard 2A4 Prototipi üretilmiştir.

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; TİYK-LEO 2A4 Projesi, halihazırda sözleşme süreçleri aşamasındadır. Projede, özellikle gelecek yıl önemli ilerlemeler olacağı tahmin edilmektedir.


Anıl ŞAHİN

Anıl ŞAHİN

[email protected]

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu