Malezya’ya MİLGEM savaş gemisi ihracatında yeni detaylar

Roketsan-ATMACA-Banner

Malezya, LMS Batch II Programı kapsamında Türkiye’den ilk etapta 3 ve nihai aşamada ise 8 MİLGEM ADA Sınıfı Korvet tedariki gerçekleştiremeye hazırlanıyor. Sözleşme, iddialara göre bu yılın ilk yarısı içerisinde imzalanabilir.

Kıyı Görev Gemisi (LMS) Batch II Tedarik Programı kapsamında Malezya, ilk etapta 3 adet korvet tedarik edecek. Malezya’nın LMS Batch II Programı için MİLGEM ADA Sınıfı Korvetleri değerlendirdiği bir dönemde STM, Mayıs 2023’te Technology Depository Agency Berhad (Malezya-TDA) ile askeri denizcilik alanında teknoloji transferi de içeren iyi niyet anlaşmasına imza atmıştı.

STM Banner

Defence Security Asia’ya göre; Malezya Kraliyet Donanması’nın LMS Batch II Programı’nda STM’nin, ‘ana yüklenici’ olarak seçilmesi bekleniyor. İlk etapta 400 milyon dolardan fazla bütçeyle 3 adet Kıyı Görev Gemisi’nin tedarik edileceği proje, ‘Devletten Devlete (G2G) Anlaşma’ yoluyla yürütülüyor.

3 adet LMS Batch II gemisinin inşasına yönelik sözleşmenin yıl imzalanması ve 13. Malezya Planı (2026-2030) sırasında 5 tane daha geminin inşa edilmesi için karar alınması bekleniyor. Böylelikle 2030 yılına kadar Malezya Donanması, MİLGEM ADA Sınıfı Korvet tasarımını baz alan 8 adet Kıyı Görev Gemisi’ne sahip olacak.

MİLGEM-TCG-BÜYÜKADA
MİLGEM ADA Sınıfı Korvet

İddiaya göre Malezya Donanması, sözleşme imzası için gerekli yükümlülükleri bu yılın ilk yarısı içerisinde tamamlamayı hedefliyor. Malezya Maliye Bakanlığı’nın, bahsi geçen gemiler için satın alma talebini onayladığı açıklandı.

DSA’e göre; Malezya Savunma Bakanlığı, 3 adet LMS Batch 2 gemisinin inşa sürecini başlatmak için 2024 bütçesinden 50 milyon dolar tahsis etti.

LMS Batch II Özellikleri

LMS Batch II Programı kapsamında tedarik edilecek korvetlerin; 80 ila 99 metre uzunluğa, satıhtan satha füze sistemlerine, 76mm ana batarya topuna, 30mm ikincil toplara ve hava savunma füzelerine sahip olması planlanıyor.

Halihazırda Türk Donanması envanterinde 4 adet MİLGEM ADA Sınıfı Korvet bulunuyor. Pakistan için 4, Ukrayna için ise birden fazla korvetin inşa faaliyetleri devam ediyor. Ayrıca MİLGEM ADA Sınıfı Korvet tasarımı baz alınarak geliştirilen ilk MİLGEM İSTİF Sınıfı Firkateyn’ni olan TCG İSTANBUL, 2024 yılı içerisinde Türk Donanması’na teslim edildi. İlave 3 adet İSTİF Sınıfı Firkateyn için inşa faaliyetleri ise 2023 yılı içerisinde başladı. Ayrıca kısa süre önce 4 adet İSTİF Sınıfı Firkateynin inşası için de karar alındı.

İLGİLİ İÇERİK: MİLGEM 9,10,11 ve 12’nci gemiler için kritik karar


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu