MBDA ile Yunanistan arasında SCALP Füzesi sözleşmesi

Roketsan-ATMACA-Banner

MBDA, Yunan SCALP Seyir Füzeleri için Yunan Hava Kuvvetleri ile bir sözleşme imzaladı. Söz konusu sözleşme, SCALP füzelerinin yenilemesini içeriyor.

Avrupalı füze ve mühimmat üreticisi MBDA, 11 Mayıs 2023 tarihinde Yunan Hava Kuvvetleri ile bir sözleşme imzaladı. Sözleşme, Yunan Hava Kuvvetleri envanterindeki SCALP Seyir Füzeleri için yarı ömür yenileme (MLR) faaliyetlerini kapsıyor.

STM Banner

Sözleşme ile Yunan Hava Kuvvetleri, SCALP Füzesi için görev planlama ürünleri, bakım ve teknik destek tedarik edecek.

MBDA CEO’su Eric Béranger şunları söyledi: “Yunanistan ile ilk Exocet sözleşmemizi imzaladıktan 55 yıl sonra imzalanan bu sözleşmenin MBDA için özel bir anlamı var. O zamandan bu yana bağlılığımız hiç azalmadı ve Yunan Hava Kuvvetleri’nin bu SCALP füzelerinin orta ömür yenilemesi için MBDA’ya yönelik bu ek güven ifadesinden büyük onur duyuyoruz. Bu, Yunan Silahlı Kuvvetleri müşterisinin gereksinimlerini karşılamak için en iyi çözümleri sağlayan kilit egemen yetenekleri sunmaya devam etme taahhüdümüzü bir kez daha pekiştiriyor.”

Yunanistan SCALP EG

MBDA SCALP Seyir Füzesi

SCALP füzesi şu anda Yunan Hava Kuvvetleri’nin Mirage 2000-5 ve Rafale savaş uçaklarını donatıyor. Bu orta ömür yenilemesiyle ilgili füzeler Mirage 2000-5 için orijinal silah paketinin bir parçası olarak sipariş edilmişti. Yunanistan tarafından 2021 yılında sipariş edilen 18 Rafale ve 2022 yılında sipariş edilen ilave 6 Rafale için silah paketlerinin bir parçası olarak başka SCALP füzeleri de sipariş edildi.

SCALP seyir füzesi, uluslararası alanda STORM SHADOW adı altında daha çok tanınmaktadır. Geçmişi 80’li yılların başına kadar uzanan gelişim sürecinde, 1983 yılında APACHE tipi parça tesirli mühimmat sisteminin geliştirilmesine yönelik Alman-Fransız projesinden 1988 yılında Almanya çekilince, Fransa yoluna önce yalnız devam etmek zorunda kalmıştır.

SCALP
SCALP-EG/Storm Shadow

Bir adet TR60-30 turbojet motoru ile ses hızının altında süratle hedefine alçak irtifadan yönelen bu at-unut prensibine uygun seyir füzesinin güdüm kontrol sistemi, ataletsel seyrüsefer (INS), uydu navigasyon (GPS), yüzey tarayıcı (TERPROM) ve son terminal fazı için gelişmiş pasif kızılötesi alıcı (IIR) tabanlıdır.

Yunan SCALP füzelerinin menzili birçok kaynakta 250+ km olarak geçse de, gerçek menzili, 350+ km’ye kadar artabilmektedir.

ÖNERİLEN İÇERİK: SOM Seyir Füzesi artık ‘Combat Proven’


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu