Meteksan Savunma Kritik Öneme Sahip Nazar Projesinde Sona Yaklaştı

Roketsan-ATMACA-Banner

Meteksan Savunma, düşman füzelerini lazer teknolojisiyle etkisiz hale getirecek Nazar Sistemini görücüye çıkardı.

Meteksan Savunma tarafından geliştirilen ve 15’inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF 2021) tanıtılan Nazar Sistemi, Anadolu Ajansı tarafından görüntüledi.

STM Banner

Sistem, yönlendirilmiş lazer kamaştırma ve fonksiyonel imha teknikleriyle elektro-optik ve kızılötesi arayıcı (IIR) başlıklara sahip füzeleri etkisiz hale getiriyor.

NAZAR Projesi kapsamında üretilecek olan kompleks sistemin, uluslararası literatürde “Directional Infrared Countermeasures (DIRCM)” yani “Yönlendirilmiş Kızılötesi Önlemler” olarak adlandırılan sistemler ile benzer olacak. DIRCM Sistemleri; bağlı bulundukları platformları, Kızılötesi (IR) ve Görüntüleyici Kızılötesi (IIR) Arayıcı Başlığa sahip füze tehditlerine karşı korumaktadırlar. Bu tehditler; bir hava platformu için “Hava Savunma Füzesi” olurken, kara ve deniz platformları için ise “Seyir Füzesi” veyahut “Gemisavar Güdümlü Füze” olabilmektedir.

Meteksan Savunma Genel Müdür Yardımcısı Özgür Cankara, AA muhabirine yaptığı açıklamalarda elektro-optik ve kızılötesi arayıcı başlıklara sahip üçüncü ve dördüncü nesil füzelerin son yıllarda özellikle askeri üsler ve stratejik sivil hedefler için önemli bir tehdit haline gelmeye başladığını kaydetti.

Füze sistemlerindeki gelişmeye paralel olarak tüm dünyada bu tür füzelere karşı nasıl önlemler alınacağına ilişkin ciddi çalışmalar yapıldığını belirten Cankara, Türkiye’de yürütülen çalışmaların en önemlilerinden birinin Nazar Projesi olduğunu vurguladı.

Meteksan/Nazar Sistemi
Meteksan/Nazar Sistemi

2016 Yılında Sözleşme İmzalandı

Cankara, Meteksan Savunma olarak Nazar Projesi’ne 2016 yılında Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) ile imzalanan sözleşme kapsamında başladıklarını hatırlatarak, projenin aşamalar halinde devam ettiğini bildirdi.

Meteksan Savunma ile Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) arasında 2016 yılında imzalanan NAZAR TM DOPED Fiber Lazer Geliştirilmesi Projesi kapsamında; Faz-1 kritik tasarım aşaması, Temmuz 2019’da başarıyla tamamlanmıştı.

Türkiye’ye DIRCM Sistemi Kabiliyeti Kazandıracak

Dünya genelinde; Northrop Grumman (AN / AAQ-24 (V)), Leonardo (Miysis) ve Elbit Systems (MUSIC) gibi firmalar tarafından üretilen DIRCM sistemleri, birçok hava platformunu halihazırda korumaktadır ancak deniz platformları için benzer sistemler literatürde çok bulunmamaktadır. Bu tip ileri teknoloji bir sistemin, Türkiye tarafından geliştirildiği daha önce hiç açıklanmamıştı, ilk defa Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından hazırlanan video ile NAZAR projesi hakkında bilgi verilmişti. NAZAR projesiyle birlikte ülkemiz, DIRCM alanında bir ilki gerçekleştirmiş olacak.

“Süper Güçler” Kullanıyor

Nazar Projesi’nin hedefinin, askeri üs ve tesisler ile Deniz Kuvvetlerinin önemli platformlarının elektro-optik ve kızılötesi arayıcı başlığa sahip füzelere karşı korunması olduğunu vurgulayan Cankara, lazer teknolojisini elektronik karşı tedbir amacıyla kullanabilen ülkelerin sayısının oldukça az olduğunu belirtti.

“Bunu yaparken de aslında diğer konvansiyonel sistemlerden farklı olarak bu kez lazer teknolojilerini kullanıyoruz. Lazer teknolojileri şu anda elektronik karşı tedbir amacıyla kullanabilen dünyada çok az sayıda ülke var, bunlar da daha çok ‘süper güç’ dediğimiz ülkeler. Sahaya inen ürünler ise bir elin parmaklarından çok daha az. O yüzden Nazar Projesi ile elde ettiğimiz yetenek gerçekten ülke savunması açısından önümüzdeki 10 yıl içinde çok büyük bir değer yaratacak ve ortaya çıkacak ürünler dünya pazarında önemli bir ihracat kapısı olacak.”

Özgür Cankara

Nazar Sistemi’nin çalışmasına ilişkin de bilgi veren Özgür Cankara, şunları kaydetti:

“Bir füze sistemi hayal edelim. Bu füze bir tehdit olarak platformumuza doğru geliyor. Nazar, öncelikle doğru dalga boyunda bir lazer kaynağı ile bu füzeyi aydınlatıyor. Aydınlattığı sırada füzenin arayıcı başlığında ‘kedi gözü parlaması’ dediğimiz bir yansıma oluşuyor. Biz onu çıplak gözle göremiyoruz ama Nazar Sistemi’nin kameraları bu parlamayı fark ediyor ve takip etmeye başlıyor. Takip ederken de doğru modülasyonda yönlendirilmiş bir lazer ışınını arayıcı başlığa doğru yönlendiriyor. Bu sırada arayıcı başlık körleşiyor, hedefini göremez hale geliyor ve artık füze hedefe değil, bambaşka bir yere doğru yönleniyor. Dolayısıyla bulunduğumuz hedef, platform için bir tehdit olmaktan çıkıyor.”

Nazar’ın güvenlik güçlerine sağlayacağı katkılara işaret eden Cankara, öncelikle şu anda envanterde bulunan karşı tedbir sistemleriyle karşılaştırıldığında sistemin çok daha ileri mesafelerden bu füzeleri etkisiz hale getirebileceğini dile getirdi. Cankara, “Ayrıca Nazar Sistemi lazer teknolojilerini kullandığı için söz konusu füzeler şu anda bu tür teknolojilere karşı çok dirençsiz. Bu yüzden de Nazar Sistemi’nin etkisi oldukça yüksek olacak. Diğer yandan çok maliyet etkin bir sistem çünkü sadece lazer ışığı kullanıyor bu tür operasyonlar için.” dedi.

Sene Sonuna Kadar Envantere Girmiş Olacak

Projenin birinci aşaması olan Nazar Kara Sistemi’ni tamamladıklarını açıklayan Cankara, bundan sonraki sürece ilişkin şu bilgileri verdi:

“Bu sistem bir hareketli platform üzerine konuşlandırıldı ve ihtiyaç duyulan mevzilere hemen taşınabiliyor, kendi başına çalışabiliyor. İkinci aşamada bunun deniz versiyonunu yapacağız. Buna da ‘Nazar Deniz’ diyoruz Bu da Deniz Kuvvetlerimizin değerli platformlarını korumak üzere askeri gemilerin üzerine konuşlandırılacak. Şu anda kabul testleri aşamasındayız. Kabul testlerinin önümüzdeki aylarda tamamlanacağını düşünüyoruz. Bu sene sonu itibarıyla sistemin envantere girmesini bekliyoruz. Sistemin ilk kullanıcısı Deniz Kuvvetleri olacak. Deniz Kuvvetleri bu sistemi kendi belirleyeceği bir askeri üsse yerleştirecek ve o üssün korunmasıyla ilgili Nazar Sistemi görevine başlayacak.”

METEKSAN Savunma/Nazar Sistemi
METEKSAN Savunma/Nazar Sistemi

Başka Platformlara Entegrasyon

Nazar’ın farklı platformlarda kullanımına yönelik çalışmaların da gündemlerinde olduğunu ifade eden Cankara, daha küçük platformlarda yararlanılabilmesi için sistemi küçültmekle ilgili planlı bir çalışmaları bulunduğunu bildirdi. Cankara, “Bu çalışma inşallah sene sonuna doğru başlayacak, yine SSB altında yürütülen bir proje olarak devam edecek.” diye konuştu.

Nazar Kara Sistemi’nin bilinen tüm kızılötesi ve elektro-optik arayıcı başlıklı sistemlere karşı görev yapabildiğine dikkati çeken Cankara, “Tehditlerin geneline baktığımızda belki de sadece iki dalga boyuyla yüzde 80 tehdidi yönetebilecek bir sistem haline de getirebiliriz. O yüzden bu sistemi küçültmekle ilgili bir çalışmamız başlayacak.” ifadelerini kullandı.

Nazar’ın Menzili

Cankara, sistemin menziline ilişkin, “Şu anda sahip olduğumuz sistemlerin 2 katı daha uzak mesafelerden bu füzeleri etkisiz hale getirebileceğimizi söyleyebilirim. Böylece değerli platformlar için mevcut koruma kalkanlarının çok daha üstünde yepyeni bir koruma kalkanı sağlamış olacağız.” bilgisini verdi.

Firma tarafından Twitter’da paylaşılan videoda, NAZAR Kara Sistemi’nin gönderdiği lazerle düşman füzesinin güdüm ve elektroniğini bozarak füzeyi etkisiz hale getirdiği görülebiliyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Kara Konuşlu ATMACA Füzesi Görücüye Çıktı


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, AA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu