Mısır ile Güney Kore arasında K2 Black Panther görüşmesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Mısır Savunma Sanayi Bakanı ve Güney Koreli DAPA (Güney Kore Askeri Silah Satış Birimi), 22 Aralık 2021’de K2 Black Panther II tankı ile ilgili görüşme yaptı.

Mısır Savunma Sanayi Bakan Yardımcısı, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile Mısır Kara Kuvvetleri’nin obüs ihtiyacı için K9 Thunder obüsünün alınacağını duyurmuştu. Bakan yardımcısı yaptığı açıklamada, obüsün üretim haklarının alındığını ve üretimin Mısır’da yapılacağını belirtmişti.

STM Banner

Mısır basını, iki ülke arasına bu sefer ise K2 Black Panther tankının ortak üretiminin konuşulduğunu ve Güney Kore’nin de buna sıcak baktığı söyledi. Güney Kore’nin K2 Black Panther ve K9 Thunder sistemleri için Mısır’da üretim tesisleri kuracağı, teknoloji transferi yapacağı ve Mısır Kara Kuvvetleri’ne destek olacağı belirtildi.

K2 Black Panther tankı, Güney Kore tarafından geliştirilen ve Hyundai Rotem tarafından üretilen yeni nesil bir ana muharebe tankıdır. K2 Black Panther tankı ilk kez Ekim 2009’da Güney Kore Savunma Fuarı ADEX sırasında tanıtılmıştı. Güney Kore, K2 Black Panther tankını geçmişte Polonya ve Norveç’e teklif etmişti. Polonya, eskiyen T-72 tanklarının yerini alacak tanklar için seçimi K2 Black Panther yerine M1A2 Sept V3 tanklarından kullanmıştı. Norveç’teki ihalede ise Güney Koreli K2 Black Panther tankı ile Alman Leopard 2A7 tankı, Kasım 2021’de kısa listeye kaldı. Yakın zamanda seçimin yapılması bekleniyor.

K2-Black-Panther
K2 “Black Panther”

K2 Black Panther

K2 Black Panther tankının geliştirilmesine, 1995 yılda başlanılmıştır. 3 kişilik mürettebat kapasitesine sahiptir. Muharebe ağırlığı 55 ton, azami hızı ise düz yolda 70 km/h ve arazide 50 km/h’tir. Menzili 450 km olan Black Panther, kompozit zırhla teçhiz edilmitşr. Tankın güç paketi ilk safhalarda 12 silindirli MTU MB-883 Ka500 dizel motoru / RENK otomatik şanzıman iken daha sonraki aşamada Güney Koreli Doosan DST şirketi tarafından geliştirilen 1.500 beygirlik dizel motor ve S&T Dynamics tarafından geliştirilen 5 ileri 3 geri otomatik şanzıman sistemi kullanılacaktır.

K9 Thunder

K9 Thunder, Samsung Techwin tarafından geliştirilen Güney Kore yapımı 155 mm’lik kundağı motorlu bir obüstür. 1990’larda Kore Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri envanterindeki K55 obüslerinin yerini alması amacıyla geliştirilmiştir. K9 obüsleri, K10 otomatik mühimmat ikmal aracıyla grup halinde faaliyet gösterir. Sistem, Türkiye’de Fırtına Obüsü olarak lisan altında üretilmiştir.

ÖNERİLEN İÇERİK: ALTAY motoru için gözler ‘Şubat’ ayında


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu