NATO’da 14+1 Ülkeden “Avrupa Gökyüzü Kalkanı” İmzası

Roketsan-ATMACA-Banner

NATO Savunma Bakanları Toplantısı, geçtiğimiz gün Brüksel’deki NATO Karargahı’nda başladı. Brüksel’de, “Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi” için faaliyetlere de başlanıldı.

Almanya Başbakanı Scholz, 29 Ağustos 2022 tarihinde bir açıklama yapmış ve artan tehditlere karşı Avrupa’da bir ortak hava savunma sistemi ağı oluşturulmasını önermişti. Scholz’un önerisi, “Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi (European Sky Shield Initiative)” adı altında hayata geçiyor.

STM Banner

Bu doğrultuda; 13 Ekim 2022 tarihinde 14 NATO üyesi ülke ile Finlandiya, Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi’nin geliştirilmesine ilişkin niyet mektubu imzaladı. Almanya’nın öncülük ettiği girişim, Avrupa ülkeleri tarafından ortak hava savunma teçhizatı ve füze alımı yoluyla bir Avrupa hava ve füze savunma ağı oluşturmayı amaçlıyor. Geliştirilen ortak hava savunma ağı, NATO Hava Savunma Ağı’na da entegre edilecek.

Belçika, Bulgaristan, Çekya, Estonya, Almanya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Hollanda, Norveç, Slovakya, Slovenya, Romanya ve Birleşik Krallık Savunma Bakanları, 13 Ekim 2022 tarihinde girişim kapsamında niyet mektubunu imzaladılar. Öte yandan NATO üyeliği için girişimlerini sürdüren Finlandiya da 15’inci ülke olarak niyet mektubunu imzaladı.

NASAMS
NASAMS

Gökyüzü Kalkanı Girişimi’nde, NASAMS Orta Menzilli Hava Savunma Füze Sistemi öne çıkıyor. Girişim için niyet mektubu imzalayan ülkelerin birçoğunda, NASAMS tarafından kullanılan AIM-120 AMRAAM ve AIM-9X Sidewinder Füzeleri bulunuyor. Yine bahsi geçen ülkelerin bir kısmında, füzelere ilaveten direkt NASAMS Sistemi de bulunuyor.

NASAMS Hava Savunma Sistemi

NASAMS hava savunma sistemi kısa menzilliden orta menzilliye birçok füzeyi ateşleme kabiliyetine sahip. NASAMS’ın en yeni varyantları AIM-9X, AMRAAM ve AMRAAM-ER füzelerini ateşleyebiliyor. AMRAAM füzeleri ile birlikte sistemin etkinlik menzili 25km civarında.

ÖNERİLEN İÇERİK: 20 ve 25mm Toplar Milli İmkanlarla Türkiye’de Üretilecek


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu