Nijer Fransa ile savunma iş birliği anlaşmalarını feshetti

Roketsan-ATMACA-Banner

Nijer’de yönetime el koyan Vatanı Koruma Ulusal Konseyi (CNSP) isimli cunta, Nijer ile Fransa arasındaki savunma iş birliği anlaşmalarını feshetme kararı aldı.

Nijer’de Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı unsurlarınca alıkonulmuş ve o akşam asker yönetime el koyduğunu duyurmuştu. Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahman (Ömer) Tchiani, 28 Temmuz’da Vatanı Koruma Ulusal Konseyi (CNSP) isimli cuntanın liderliğini üstlenmişti.

STM Banner

Yönetime el koyan cunta, Fransa’ya yönelik yaptırımlarını sürdürüyor. Son olarak askeri cunta, Nijer ile Fransa arasındaki savunma iş birliği anlaşmalarının tamamının feshedilmesine karar verdi. Fransa ile Nijer arasında 1977-2020 yılları arasında yapılan beş askeri anlaşmanın iptaline ilişkin karar, Perşembe günü geç saatlerde cunta temsilcisi Amadou Abdramane tarafından ulusal televizyonda okundu.

Abdramane, Fransa’ya bu yönde diplomatik bir bildirim gönderileceğini de sözlerine ekledi. Fransa’dan ise bir yanıt gelmedi. Öte yandan Batı Afrika ülkesi Nijer; ABD, Nijerya ve Fransa büyükelçilerini geri çağırdı.

Mali Fransa

Fransa’nın, El Kaide ile mücadele için Nijer’de 1.500 askeri bulunduğu biliniyor. Bahsi geçen 1.500 Fransız askerinin, iki ülke arasındaki savunma iş birliği anlaşmalarının feshedilmesinin ardından ne olacağı merak konusu. Fransız askerler, Mali’deki darbenin ardından Nijer’e konuşlanmışlardı.

Savunma sanayiinde de köprüler atılıyor

Öte yandan Nijer’de yönetime el koyan askeri cuntanın Fransa ile olan savunma iş birliği anlaşmalarını feshetme kararı, savunma sanayiini de yakından ilgilendiriyor. Halihazırda Nijer Ordusu’nun kullanımdaki birçok askeri ekipmanı, Fransa’dan tedarik edilmiş durumda.

Bunlar arasında; AML-20/AML-60, AML-90 ve Panhard M3 gibi zırhlı kara platformları da bulunuyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Nijerya’nın T129 ATAK mürettebatı TUSAŞ’ta


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu