Osman Okyay: ‘Türk Füze Motorları Artık Ömürsüz’

Roketsan-ATMACA-Banner

Kale Grubu Başkanvekili Osman Okyay, Türk füze motorlarıyla ilgili kritik açıklamalarda bulundu. Okyay, füze motorlarının artık ömürsüz olduğuna vurgu yaptı.

Türkiye’nin yurtdışından tedarikinde büyük sıkıntılar yaşadığı turbojet füze motorları, Kale Arge tarafından tekrar teker millileştiriliyor. Hatta Kale Arge, bu alanda elde ettiği tecrübeler doğrultusunda, dünyadam muadili olmayan füze motorlarını da geliştirmeyi başardı.

STM Banner

Kale Grubu Başkanvekili Osman Okyay, IDEF’23 marjında SavunmaSanayiST.com’a özel açıklamalarda bulundu. Okyay; KTJ-1750, KTJ-3200 ve KTJ-3700 gibi Türk turbojet füze motorlarında gelinen son aşama hakkında bilgi verdi.

‘Türk Füze Motorları Artık Ömürsüz’

Milli imkanlarla geliştirilen turbojet füze motorlarının ömürlerinin uzatılmasına yönelik çalışmalar hakkında bilgi veren Okyay, “Bizim motorlarımız füze motorları olduğu için aslında kısa ömürlü motorlar. Çok uzun süre çalışmaya ihtiyacı olmayan motorlar, seyir füzelerinde uçuş süreleri uçaklara göre daha kısa. Dolayısıyla bizim bütün geliştirmelerimiz, bugüne kadar kısa ömürlü motorlar içindi.

Kale-Arge-Osman-Okyay

Fakat bir taraftan da bu motorların, uzun ömürlüye çevrilerek farklı platformlarda kullanılması gündemdeydi. O problemleri çözdük biz aslında son zamanların en güzel haberlerinden bir tanesi de odur. Dolayısıyla biz motorlarımızı şu anda ömürsüz hale getirdik diyebilirim. Herhangi bir uçuş saatiyle kısıtlama artık kalmadı.

Baştan beri buna hazırlık yapıyorduk, kullandığımız motor malzemelerinin hepsini uzun ömürlü malzemelerden seçtik. Dolayısıyla malzeme tarafından hiçbir eksiğimiz yoktu. Tasarım tarafından bir şey yapmak gerekiyordu, onu becerdik. Böylece uzun ömürlü turbojet motorlar geliştirmiş olduk dolayısıyla farklı platformlara da hizmet edebilecek motorlar haline geldi.

Türkiye’nin ilk turbojet füze motoru KTJ-3200 seri üretimde

KTJ-3200
Kale Arge KTJ-3200 Turbojet Motoru

ATMACA ve SOM füzeleri için geliştirilen Türkiye’nin ilk milli turbojet füze motoru KTJ-3200 hakkında bilgi veren Osman Okyay, motorun seri üretime geçtiğini açıkladı. Okyay, “Geçtiğimiz sene daha çok KTJ-3200 motorlarının ön seri üretimini gerçekleştirdik. Bununla birlikte testlerini gerçekleştirdik. Bu sene itibariyle de seri üretime geçtik ve artık büyük partiler halinde teslimat yapar hale geldik.

Motor sayılarını çok konuşmak istemiyorum ama artık düzenli bir seri üretim hattımız var. Oradan düzenli olarak motor üretilip, düzenli olarak özellikle müşterimiz olan Roketsan’a ciddi anlamda sevkiyatlarımız başlamış şekilde.

KTJ-1750’de seri üretime hazırlanılıyor

ÇAKIR Seyir Füzesi için geliştirilen KTJ-1750 motoruna değinen Okyay, “KTJ-1750, Roketsan’ın da o boy bir seyir füzesine çok hızlı bir şekilde karar verip, çok hızlı bir şekilde geliştirmesi ve dolayısıyla da çok hızlı bir şekilde motor ihtiyacının ortaya çıkmasıyla bize gelmiş bir proje.

KTJ-1750
KTJ-1750

Dolayısıyla bizim de yavaş yavaş geliştirmek gibi bir lüksümüz yoktu. Arkadaşlar gece gündüz çalıştılar ve hakikatten rekor sürede gaz türbinli bir motor geliştirilmiş oldu. İlk uçuşunu da başarıyla gerçekleştirdi, gerekli bütün performans kriterlerini de sağladı. Bu, bizim için çok büyük bir gurur. Seri üretim çanları çalıyor.

KTJ-3700’de ilk teslimatlar bu sene

Ailenin bir diğer yeni üyesi KTJ-3700. Orada geliştirme süreci tamamlandı. Şu anda prototip imalatı da gerçekleştirildi ve biz kendi içerimizde motorun yer testlerine başladık. Bir yandan deniz seviyesinde testlerini gerçekleştiriyoruz, bir yandan da irtifa testlerine hazırlanıyoruz.

Bu testlerden başarıyla geçmesinin ardından biz bu sene sonunda ön seri imalat dediğimiz, 3’lü 5’li adetleri üretip sevk etmeyi planlıyoruz. Dolayısıyla yine çok çok hızlı bir geliştirme süreci.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu