Özgür Güleryüz: “ALPAGUT Sınıf Atlatacak”

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk savunma sanayii bünyesinde geliştirilen taktik mini insansız hava aracı (İHA) sistemlerinin ihracat başarılarına yenileri ekleniyor, ihracatta sürprizlere hazırlanılıyor. STM Genel Müdürü Özgür GÜLERYÜZ, gelinen son aşamayla ilgili açıklamalarda bulundu.

Taktik mini İHA sistemlerinden Kargu’nun 2018’den beri Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde olduğunu anımsatan Güleryüz, her alanda olduğu gibi bu alanda da ihracatı hedeflediklerini söyledi. Güleryüz, “Kargu’yu 10’a yakın ülkeye ihraç etmeyi başardık, 10-15 ülkeyle de görüşmelerimiz devam ediyor. Onlardan da beklentimiz yüksek açıkçası. Boyga ve Togan’ımız ilk kez 2022 yılı içinde envantere girdi. Onlar da aktif şekilde kullanılmaya başlandı.” ifadelerini kullandı.

STM Banner

Alpagut’u SAHA Expo’da ROKETSAN ile tanıttıklarını hatırlatan Güleryüz, “Bizi heyecanlandıran, sınıf atlatacak, bir üst aşamaya geçmemizi sağlayacak bir ürün olarak değerlendiriyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Güleryüz, komuta kontrol alanında yazılımsal anlamda yurt içinde yeni sözleşmelere imza attıklarını, NATO’da önemli ihracat başarıları yakaladıklarını dile getirdi.

Siber güvenlik alanında yaptıkları çalışmalarla “kaslarını güçlendirdiklerini” belirten Güleryüz, Türk Silahlı Kuvvetleri Siber Savunma Merkezi (SİSAMER) Projesi’nin ikinci fazının yakın zamanda başlayacağını bildirdi. Güleryüz, emniyet güçleri için yaptıkları veri merkezleri, siber güvenlik çözümlerinin büyük çoğunluğunun da tamamlandığını kaydetti.

Özgür Güleryüz

STM’nin 2023 Hedefleri

Tüm Türk savunma sanayisi gibi Cumhuriyet’in 100. yılında çok büyük başarılara imza atmak istediklerini vurgulayan Güleryüz, bunu ihracatta yapmak istediklerini anlattı.

Güleryüz, Türkiye’nin yurt dışındaki bilinirliğini artırmak, ekonomik anlamda çok daha iyi yerlere getirmek için çaba gösterdiklerini belirterek, “Özellikle deniz projelerinde ihracat olarak takip ettiğimiz önemli işler var. Bunların müjdelerini vermek istiyoruz. Denizaltı modernizasyon konuları olsun, gemi inşa konuları olsun, çok sıcak konular var. İnşallah bunlarla ilgili sürprizler ortaya koyarız diye ümit ediyoruz.” dedi.

İ sınıfı fırkateyn İstanbul’u 2023 sonunda teslim edeceklerini bildiren Güleryüz, taktik İHA sistemleri ve diğer alanlar konusunda 2023’te yürütülecek çalışmalara ilişkin şu bilgiyi verdi:

“Alpagut’u 2023 yılında uçurmayı hedefliyoruz, sene sonuna doğru ROKETSAN ile seri üretimine başlamak gibi bir hedefimiz var. Kargu ve diğer dronlarımız için farklı harp başlıkları, faydalı yükler konusunda da çok yoğun çalışmamız var ve devam ediyor. Diğer alanlarda, RF simülasyon alanında olsun yurt dışında bazı işlerin peşinde koşuyoruz. İçeride belki de çok fazla lanse edemediğimiz önemli başarılarımız var. Bunlardan faydalanarak yurt dışında da önemli atılımlar yapma gibi niyetimiz var. Siber güvenlikte giderek güçleniyoruz. Orada da hem ihracat hem de Türkiye’deki ekosistemle, Siber Kümelenme ile beraber yerlilik ve millilik konusunda önemli adımlar atacağımızı düşünüyoruz. Beklentilerimiz her alanda oldukça yoğun.”


Kaynak: AA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu