Pakistan’ın İlk J-10 Savaş Uçağı Görüntülendi

Roketsan-ATMACA-Banner

Pakistan için Çin tarafından üretilen ilk Chengdu J-10C savaş uçağı görüntülendi. İddialar böylece tamamen teyitlenmiş oldu.

Uzun zamandır Pakistan’ın J-10 savaş uçaklarını almak istediği biliniyordu. Her yıl J-10 alınacak şeklinde haberler ve söylentiler dolanmakta idi. Yıllarca süren söylenti ve haberler sonunda gerçekleşiyor.

STM Banner

Pakistan’a ait J-10C savaş uçağı, uçakların üreticisi olan Chengdu’ya ait fabrikada görüntülendi. Uçakların hala test hattında olduğu belirtiliyor.

Pakistan İçişleri Bakanı Sheikh Rasheed tarafından yapılan açıklamada Çin’den alınacak savaş uçaklarının ilk filosunun 2022 Mart ayı gibi çok erken bir süre içerisinde hizmete alınacağı belirtilmişti.

Çin tarafından üretilen 25 adet J-10’un 23 Mart Pakistan Milli Günü kapsamında uçuş yapması planlanıyor. İçişleri Bakanı ayrıca J-10 savaş uçaklarının Hindistan’ın Rafale alımına direkt olarak bir cevap niteliğinde olduğunu belirtti.

J-10C Savaş Uçağı

J-10C (veya Pakistan için özel bir varyant) alımı ile beraber Pakistan Hava Kuvvetleri envanterlerindeki JF-17 ve F-16 uçaklarını destekleyecek. JF-17’nin düşük kapasitede olması ve F-16’ların demode kalması sebeplerinden Pakistan Hava Kuvvetleri daha yüksek kapasiteli uçaklar istiyordu.

Ayrıca Pakistan, Çin ile ortak yürüttüğü JF-17 savaş uçağı projesi kapsamında AESA radarlı JF-17 Blok III uçaklarının da teslimine yakın zamanda başlayacak.

Pakistan'ın İlk J-10 Savaş Uçağı Görüntülendi
Pakistan’ın İlk J-10 Savaş Uçağı Görüntülendi

J-10C savaş uçakları önceki J-10 varyantlarından farklı olarak AESA radara ve daha gelişmiş silahlara sahip. PL-10 IIR güdümlü hava hava füzesi ile Pakistan ilk kez HOB (High Off Boresight, yüksek görüş açılı) kabiliyetli bir havadan havaya füzeye sahip olacak. PL-15 uzun menzilli hava hava füzesi ile de Rafaleler’de bulunan Meteor uzun menzilli hava hava füzelerine cevap verebilecek.

ÖNERİLEN İÇERİK: Pakistan’ın Bayraktar TB2 SİHA Tedarik Ettiği İddiası 


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Twitter

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu