PKK’lı Teröristlerden Çin Menşeli Mühimmat Çıktı

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından icra edilen Pençe-Kilit Operasyonu’nda, PKK sığınağından Çin menşeli mühimmat ele geçirildi.

Irak’ın Kuzeyi’ndeki PKK terör örgütü hedeflerine yönelik olarak Nisan 2022’de başlatılan Pençe-Kilit Operasyonu, başarıyla sürdürülüyor. Operasyon kapsamında şu ana kadar Türk Silahlı Kuvvetleri, 300’den fazla teröristi etkisiz hale getirdi.

STM Banner

Özel Kuvvetler ve Piyade Komando birliklerinin katılımıyla devam Pençe-Kilit Operasyonu’nda, terör örgütü PKK/YPG’ye ait çok sayıda da mühimmat ele geçiriliyor. Şu ana kadar ele geçirilen mühimmatlarda, ABD tarafından YPG’ye verilen AT4 (M136) Tanksavar Silahları dikkat çekiyordu. Ancak Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan son paylaşımda, operasyon bölgesinde Çin menşeli mühimmatların ele geçirildiği görüldü.

Ele geçirilen mühimmatların, AK-47 Piyade Tüfeği’nin Çin yapımı klonu olan Type 56 Piyade Tüfeği’nde kullanıldığı biliniyor. Dolayısı ile 7.62x39mm çapında olan mühimmatlar, AK-47 Piyade Tüfeği tarafından da kullanılabiliyor. Şu ana kadar genellikle Rus ve ABD menşeli tüfek mühimmatı kullanan PKK’nın, Çin yapımı mühimmatları hangi yoldan temin ettiği ise belirsizliğini koruyor.

Bu mühimmatların direkt olarak Çin’den temin edildiği veyahut Irak Ordusu’ndan ele geçirildiği üzerinde duruluyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Arda Mevlütoğlu

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu