Polonya, Ukrayna’ya 200 Adet T-72 Tankı Sevk Etti

Roketsan-ATMACA-Banner

Polonya, çeşitli diğer ağır silahlara ek olarak Ukrayna’ya 200 adet T-72 tankı tedariki gerçekleştirdi. İddia Polonyalı kaynaklara ait.

Polonya Radyosu’nun özel haberine göre Polonya, Ukrayna’ya bugüne kadar 200 adet T-72 tankı sevkiyatı gerçekleştirdi. Tanklara ek olarak Ukrayna’ya bir düzineden fazla zırhlı muharebe aracı da sevk edildi.

STM Banner

Polonya’nın Ukrayna’ya bugüne kadar gerçekleştirdiği askeri yardımların bedelinin ise 7 milyar zlotiyi (1.5 milyar dolar) aştığı kaydedildi.

Ukrayna’ya verilen diğer ağır silahlar arasında 122mm 2S1 Gvozdika obüsleri, Grad ÇNRA’lar, MiG-29 ve Su-27 savaş uçakları için hava-hava füzeleri de yer alıyor.

Bu ekipmanlara ek olarak Polonya’nın Ukrayna’ya Polonyalı WB Group tarafından geliştirilen Warmate TL kamikaze İHA tedarik ettiği de biliniyor. Ukrayna’ya teslim edilen bir diğer silah sistemi ise yine Polonya üretimi olan Piorun MANPADS. Piorun ile bugüne kadar pek çok Rus helikopterinin düşürüldüğü de haberde yer alan bir diğer detay.

Ukrayna’ya bugüne kadar çeşitli ülkelerden gönderilen T-72 tanklarının sayısının 400’ü aştığı tahmin ediliyor. Pentagon’un değerlendirmesine göre şu anda savaş meydanında Ukrayna’nın sahip olduğu tankların sayısı Rusya’dan daha fazla.

İngiltere ile Tank Takası

Polonya ve İngiltere arasındaki olası bir anlaşmaya göre İngiltere’nin envanterinde bulunan Challenger 2 tankları, Polonya’nın T-72 tanklarını Ukrayna’ya göndermesi durumunda Polonya Ordusuna sevk edilecekti.

Polonya, kendi envanterindeki T-72 tanklarını Ukrayna’ya gönderdiği takdirde envanterine Challenger 2 tanklarını da kazandırmış olacak. Ülke, yakın geçmişte ABD’den 250 adet M1A2 Abrams SEPv3 Ana Muharebe Tankı için bir anlaşma imzalamıştı.

Polonya’nın olası tank envanteri şu duruma gelecek:

  • T-72M1
  • M1A2 Abrams SEPv3
  • PT-91
  • Leopard 2A5/2PLM1
  • Challenger 2

Challenger 2 AMT

Kendini Irak Savaşı’nda sadece bir adet tamamen imhayla (başka bir Challe 2 tarafından iletişim sıkıntısı nedeniyle vurulmuştur) kanıtlamış olan Challenger 2 tankı, asimetrik harp konusunda tüm bilirkişiler tarafından alanının en iyisi olarak kabul edilmektedir.

Challenger 2 Ana Muharebe Tankı
Challenger 2 Ana Muharebe Tankı

75 tondan fazla ağırlığa sahip olması çevikliğini oldukça sınırlasa da 2.5 metreye yakın HEAT direnci (en iyi ATGM Kornet-E 1300mm delebiliyor) ve aktif koruma sistemleriyle adeta yürüyen bir kale gibi.

İngiltere’nin ada ülkesi olması ve tankla işgalden çok tank ile savunmayı amaçlaması nedeniyle adasını koruması için en iyi savunma tankını yapmıştır.

ÖNERİLEN İÇERİK: ABD’den Ukrayna’ya Devasa Askeri Yardım Paketi


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Polonya Radyosu

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu