Polonya’dan 1.2 milyar dolarlık balon siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Polonya, hava ve yer gözetleme kabiliyetine sahip istihbarat balonlarıyla ilgili olarak ABD’den yaklaşık 1.2 milyar dolar tutarında bir tedarikte bulunacak.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Polonya’nın talebi üzerine ‘Hava ve Yer Gözetleme Kabiliyetli İstihbarat Balonu’ satışına yönelik azami 1.2 milyar dolarlık bir yabancı askeri satışı onayladı. Söz konusu satış; Dost/Düşman Tanımlama (IFF) özelliğine sahip Havadan Erken Uyarı (AEW) Radarlarını, elektronik sensör sistemlerini, gömülü fiber optik kabloları, Yer Kontrol Sistemlerini ve ek sistemler ile hizmetleri kapsıyor.

STM Banner

Azami 1.2 milyar dolar bütçeye sahip olacak satışın ana yüklenicisinin ise ABD merkezli Raytheon Intelligence and Space şirketinin olacağı açıklandı. Satış, herhangi bir off-set anlaşmasını içermiyor.

Aerostat olarak da adlandırılan İstihbarat Balonu tedarikinin onaylanması, Eylül 2023’te 4 milyar dolarlık Entegre Hava Savunma Sİstemi, Ağustos 2023’te 12 milyar dolarlık AH-64 Apache Taarruz Helikopteri ve Şubat 2024’te 10 milyar dolarlık HIMARS gibi ABD Dışişleri Bakanlığı’nın geçtiğimiz yıl onayladığı bir dizi Polonya anlaşmasının devamı niteliğinde.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu