Puma Zırhlı Muharebe Aracı Krizi Rheinmetall’i Vurdu

Roketsan-ATMACA-Banner

Alman Ordusu envanterinde bulunan Puma Zırhlı Muharebe Araçları (ZMA)’nda yaşanan teknik aksaklıklar, Alman savunma devi Rheinmetall’in hisselerini vurdu.

Gelecek yıl NATO’nun Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Kuvveti’nin çekirdeğini oluşturacak Alman Ordusu’nun 37. Mekanize Piyade Tugayı, bu ay bir tatbikat gerçekleştirmiş ve gerçekleştirilen tatbikat esnasında, Rheinmetall üretimi Puma araçlarıyla ilgili sıkıntılar ortaya çıkmıştı.

STM Banner

Rapora göre; 18 Puma zırhlı muharebe aracıyla başlanılan tatbikatın 8. gününde “bu araçların göreve hazır olma durumunun sıfıra düştüğü” kaydedildi. Kullanıma hazır olan son iki Puma’nın da atış gününde kule sorunlarıyla arızalandığı bildirildi.

Olay, Alman Savunma Bakanlığı ile Alman savunma devi Rheinmetall arasında sert tartışmalara yol açtı. FT’ye göre; savunma devi Rheinmetall’in hisseleri, Ukrayna Savaşı’nın Avrupa’da konvansiyonel çatışmayı yeniden canlandırması nedeniyle bu yıl yüzde 80 arttı. Ancak hisse senedi, Alman hükümetiyle Puma ZMA’lar konusunda yaşanan şiddetli tartışmanın ardından iki gün içinde yaklaşık yüzde 10 düştü.

Puma ZMA

Almanya, şu ana kadar 40’ı iyileştirilmiş tasarıma sahip 350 Puma satın aldı. Almanya, Rheinmetall’in satışlarının üçte birini kapsıyor. Puma araçlarındaki problemin kaynağı henüz açıklanmasa da tasarım ve bakım problemleri üzerinde duruluyor.

Öte yandan Ukrayna ile ilgili harcamalar, Alman savunma sektörü için yeni siparişler doğuruyor. Sadece Aralık ayında, bir araştırma şirketi olan Agency Partners’a göre, müteahhitler Avrupa’dan 10 milyar Avro değerinde sipariş topladı. Rheinmetall, mühimmat konusunda güçlü bir şirket ve yakın zamanda Alman hükümetinden 500 milyon Avro ilavesipariş aldı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, FT

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu