Putin imzaladı: Rus savunma şirketlerine kayyum atanacak

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinde savunma alanındaki devletin siparişlerini yerine getirmeyen işletmelere kayyum atanmasına izin veren kararname imzaladı.

Putin’in imzaladığı karara göre, savunma alanındaki devlet siparişleri ile ilgili yükümlülüklerini yerine getirmeyen işletmelerin hissedarları ile yönetiminin yetkileri askıya alınacak.

STM Banner

Bunun ardından Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığının önerisiyle söz konusu işletmelere kayyum atanacak. Ayrıca, sıkıyönetim döneminde savunma alanındaki devlet siparişlerini uygulayan işletmelerin faaliyetlerini denetleyecek bir çalışma grubu oluşturulacak.

Vladimir Putin, Ekim 2022’de, Ukrayna’da ilhak edilen Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinde sıkıyönetim ilan edilmesine yönelik kararname imzalamıştı. Rusya’nın birçok bölgesinde ise çeşitli seviyelerde “hazırlık durumu” ilan edilmişti.

Shahed-136

Ukrayna savaşı sebebiyle envanterinde büyük stok sorunları yaşayan Rus Ordusu’na, Rus savunma şirketlerinin üretim kapasiteleri yetersiz kalıyor. Bu amaçla Rusya, Şubat 2022’den bu yana İran ile savunma sanayii işbirliği hacmini oldukça genişletti.

Şubat 2023’te konuya değinen Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Rusya ile İran arasında savunma işbirliğinin derinleştiğini düşündüklerini belirterek, “Rusya’nın İran’a savaş uçakları sağlayabileceğine inanıyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, AA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu