Rheinmetall’e 1.9 milyar avroluk dev Caracal siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Almanya’nın en büyük savunma grubu Rheinmetall, Caracal Hava Hücum Aracı tedariki için 1.9 milyar avro tutarında bir sözleşme imzaladı.

Savunma devi Rheinmetall, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından Avrupa’nın askeri kabiliyetlerini arttırmak için büyük ölçekli siparişler almaya devam ediyor. Son olarak şirket, Almanya ve Hollanda’ya 3.058 adet havadan taşınabilir hücum aracı tedarik etmek üzere 1.9 milyar avroluk bir anlaşma imzaladı.

STM Banner

İmzalanan sözleşme kapsamında Caracal araçlarının birim fiyatı, yaklaşık 620 bin Avro’ya tekabül ediyor. Bu da esasında tam zırhlı 4×4 bir personel taşıyıcıdan ortalama 100-200 bin dolar daha fazla demek.

Düsseldorf merkezli Rheinmetall, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, havadan taşınabilecek kadar hafif olan ve Mercedes-Benz G sınıfı dört tekerlek çekişli bir aracın şasisini kullanan Caracal’ın ilk test modellerinin 2024 yılı başlarında üretilmesinin planlandığını belirtti.

Rheinmetall aracı ilk kez geçtiğimiz yıl tanıtmış ve “Almanya’da ve dünya çapındaki çeşitli ordularda hava araçlarına yönelik yaklaşan gereksinimlere cevap” olarak nitelendirmişti.

Rheinmetall-Caracal-05-e1686838002957

Araçlara ayrılan bütçe, Rusya-Ukrayna savaşından kısa bir süre sonra, geçen yıl Almanya Başbakanı Olaf Scholz tarafından kurulan 100 milyar Euro’luk özel askeri fondan geliyor. Berlin, ülkenin ikinci dünya savaşındaki rolünün ardından onlarca yıl süren pasifist politikalar ve kasıtlı askeri yetersiz yatırımın ardından 100 milyar Avroluk fonu Alman Ordusu’nu yenilemek için kullanacak.

Aralarında Rheinmetall’in de bulunduğu Avrupa’nın en büyük savunma yüklenicilerinin bir kısmı, Ukrayna’ya daha iyi tedarik sağlamak ve üretim darboğazlarını önlemek için sektör içinde ve tedarik tarafında daha fazla işbirliği çağrısında bulunuyor.

Caracal Genel Özellikleri

  • Rheinmetall, Mercedes-Benz AG ve ACS Armoured Car Systems GmbH arasında özel işbirliği
  • Mercedes-Benz’den son nesil askeri kullanıma uygun G-Serisi şasi
  • Hafif ve modüler üstyapı
  • CH-47F ve CH-53K ağır nakliye helikopterleri içinde en fazla iki aracın taşınması
  • Asılı yük olarak havada taşınabilirlik
  • Standart piyade silahlarının ve tanksavar silahlarının entegrasyonu
  • Büyük ölçekli seri üretim 2023’ten itibare
  • 20 yıl boyunca tam ömür devri desteği

İLGİLİ İÇERİK: Almanya ve Fransa’dan ortak tank projesi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu