Roketsan, AKYA ve ORKA’da emin adımlarla ilerliyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye’nin stratejik teknoloji kuruluşu Roketsan, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan ve milli torpido mühimmatlarının geliştirildiği AKYA ile ORKA projelerinde emin adımlarla ilerliyor.

Roketsan; sualtı, su üstü ile sualtı platformlarına yönelik torpido mühimmatı geliştirme çalışmalarına devam ediyor. Bu doğrultuda; 533 milimetre çapındaki AKYA Ağır Sınıf Torpido’yu bu yıl Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim etmeye hazırlanan Roketsan, 324 milimetre çapındaki ORKA Hafif Sınıf Torpido’nun geliştirme faaliyetlerini ise 2023 yılına kadar tamamlamayı hedefliyor.

STM Banner

‘AKYA Ağır Sınıf Torpido, Gemi Vuracak’

10. Deniz Sistemleri Semineri esnasında Roketsan yetkilisi tarafından gerçekleştirilen sunuma göre şirket, AKYA Ağır Sınıf Torpido’nun kalifikasyon faaliyetlerine başlamış durumda. Kasıma ayının sonuna kadar kabul faaliyetlerinin tamamlanması planlanan AKYA Torpidosu’nun ilk teslimatları ise Aralık ayında gerçekleştirilecek.

AKYA için düşük yoğunluklu seri üretime başlayan Roketsan, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na torpidolar ile birlikte gerekli sarf malzemelerini, test ekipmanlarını ve lojistik malzemeleri de teslim edecek.

AKYA Ağır Torpido

Şu ana kadar AKYA ile 60 adetten fazla atışlı test gerçekleştiren Roketsan, kabul faaliyetleri kapsamında ise ‘Harp Torpidosu ile Hedef Platforma Yönelik Patlatma Testi’ gerçekleştirecek. Bu testin ardından teslimat faaliyetlerine başlayacak olan Roketsan, AKYA’nın MÜREN gibi savaş yönetim sistemlerine entegrasyon çalışmalarını gerçekleştirecek.

2009 yılında başlatılan proje kapsamında Roketsan tarafından geliştirilen AKYA Torpidosu, denizaltı platformları tarafından sualtı veyahut su üstü hedeflerin imhası için kullanılacak.

‘Su üstü ve hava platformlarına ORKA’

AKYA Ağır Sınıf Torpido’dan önemli tecrübeler elde eden Roketsan, ORKA Hafif Sınıf Torpido’nun geliştirme faaliyetlerine devam ediyor. Ekim 2020 yılında başlatılan ve 2023 yılında tamamlanması planlanan proje kapsamında geliştirilen ORKA; su üstü platformları, helikopterler ve deniz karakol uçakları tarafından kullanılabilecek.

ORKA Torpido

ORKA Hafif Sınıf Torpido, ‘Havada Süzülme ve Emniyetli Suya İniş’ ile ‘Denizaltı Hücumuna Odaklanmış Algoritmalar’ gibi farklılıklardan ötürü AKYA’dan ayrılıyor.

Roketsan ana yükleniciliğinde yürütülen AKYA ve ORKA Projeleri ile Türkiye, bu alanda ABD ile Almanya’ya yönelik bağımlılığını sonlandırmış olacak.

ÖNERİLEN İÇERİK: ATMACA Gemisavar Füzesi ilk kez gemi vurdu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu